Ape Musa Öldürüldüğü Yerde Anılacak!

featured

Kürt bilgesi Musa Anter (Apê Musa), yarın öldürdüğü Diyarbakır Cumhuriyet Mahallesi’nde anılacak. DFG Genel Sekreteri Cuma Daş, sadece gazetecileri değil, vicdan sahibi tüm insanların Apê Musa’nı anmasına beklediklerini söyledi.

Kürt bilgesi olan, gazeteci ve yazar Musa Anter’in (Apê Musa), geldiği Diyarbakır’da 20 Eylül 1992’de Seyrantepe Semti Cumhuriyet Mahallesi 442’nci sokakta öldürülmesinin üzerinden 30 yıl geçti. Anter cinayeti davası, karara bağlanmadığı için zaman aşımı tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Mahkemenin 21 Eylül’deki duruşmada bir karar vermesi beklenirken, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Anter’in öldürüldüğü Yenişehir ilçesi Cumhuriyet Mahallesi 442’nci Sokak’ta saat 11.30’da anma etkinliği gerçekleştirecek.

Gazeteciler, yine aynı gün Anter’in Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Sitîlîlê mezarı başında saat 16.00’da anma etkinliği düzenleyecek. DFG Genel Sekreteri Cuma Daş, bu yıl da saat 11.00’da Apê Musa’yı katledildiği yerde ve saat 16.00’da mezarı başında anacaklarını belirterek, “Ona minnet, saygı ve özlemimizi bir kez daha hatırlatacağız. Apê Musa katledileli tam 30 yıl oldu. Bizler de bu uzun soluklu yolculukta her 20 Eylül’de katillerini ve yargı sürecini soruyoruz” dedi.

M.A

Ape Musa Öldürüldüğü Yerde Anılacak!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!