AYM’den HDP’nin Hazine Yardımı Hesabına Bloke Kararı!

AYM’den HDP’nin Hazine Yardımı Hesabına Bloke Kararı!
5 Ocak 2023 17:04

Anayasa Mahkemesi tarafından, HDP‘nin Hazine yardımı ödenen hesaplarına bloke konulmasına karar verildi. Karar, 8 üyeden 7’si şeklinde oy çokluğuyla alındı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP‘ye ödenen hazine yardımının kesilmesi talebiyle ilgili Anayasa Mahkemesi’ne dün yanıt verdi..

HDP’nin hazine yardımı hesabına bloke kararı verildi!

Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatılması istemiyle açılan mevcut davada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan Hazine yardımı bulunan hesaplarının bloke edilmesi talebini “tedbiren” kabul ettiğini açıkladı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP’nin temelli kapatılması istemli davada, “PKK ile organik bağının devam ettiği ve Hazine kaynaklarının PKK’ye aktarıldığı” iddiasıyla partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına bloke konulması istemini görüştü. MA’da yer alan son dakika habere göre, AYM, davanın bu aşamasında, partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına bloke konulması talebini kabul ederek HDP’nin Hazine yardımı hesabına geçici olarak bloke konulmasına karar verdiği öğrenildi.

8’E KARŞI 7 OYLA KABUL EDİLDİ

Yüksek Mahkeme, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına bloke konulması talebiyle ilgili alınan kararı partiye gönderme kararı aldı. Partinin buna ilişkin cevabının ardından Hazine yardımlarına bloke konulmasına yötenlik karar, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu tarafından tekrar ele alınacağı bildirildi. Heyet, gelecek cevabın ardından kararın kaldırılmasına veya tedbir hükmünün devamına karar verebilecek.

HDP’YE 1 AY SÜRE VERİLDİ..

HDP, bir ay içerisinde savunmasını yapması bekleniyor. Bir ay sonra tedbir kararı gözden geçirilerek, tedbire devam ya da tedbir sonlandırılsın kararı verilmiş olacak..

BUNDAN SONRA SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

HDP’nin kapatılması istemli davada ceza yargılaması davası prosedürü işleniyor. HDP’nin hazrıalanan iddianameye ve ek delillere karşı savunmalarını sunması sonrası, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in sözlü açıklamasını yapması için 10 Ocak 2023 günü belirlenmişti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in 10 Ocak 2023’teki yaptığı sözlü açıklaması ve HDP yetkililerinin sözlü savunmasının ardından davaya ilişkin bilgi ve belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak.

Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılması sonrası görevli mahkeme başkanı toplantı için gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek, kapatma istemini esastan görüşülmeye başlanacak.

HDP EŞ GENEL BAŞKANLARINDAN AÇIKLAMA GELDİ!

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da yaptığı sözlü açıklamada, “Biz gücümüzü halkımızdan alıyoruz. Daha inançlı, daha kararlı, daha güçlüyüz. Bizim hazinemiz bu davaya gönül veren milyonlardır, emekçi olan halkımızdır. Daha büyük geliyoruz, mutlaka değiştireceğiz” açıklamasında bulundu..

Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.