BİM, Diyarbakır’da 41 Kişiyi İşten Çıkardı. Mobbing İddiası!

featured

BİM’in Diyarbakır’daki çeşitli mağazalarında görev yapan 41 işçi sözleşmeleri tek taraflı feshedilerek işten çıkarıldı. İşçiler mobbin dayatması var dedi.

Türkiye’nin en büyük zincir marketlerinden olan BİM market zinciri, Diyarbakır’da 41 kişi işten çıkardığı öğrenildi. Kentte yaklaşık 80 şubesi bulunan BİM Diyarbakır Şube Müdürlüğü’nün 41 işçinin iş akdini tek taraflı olarak feshettiği, ve herhangi bir tazminat ödememek için de İş Kanunu’nun 49. Maddesinde bulunan ‘İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde işini yapmamakta ısrar etmesi’ gerekçesinin öne sürdüğü iddia ediliyor. Kendilerine mobbing uygulandığını, ve herhangi bir mesai farklarının ödenmediğini ve çalışanlara zorla savunma imzalattırıldığını öne süren bim çalışanları, yaşanan haksızlığın giderilmesi ve işe iade için yargı yoluna başvurma kararı aldı.

BİZE HİÇBİR MADDİ HAK ÖDENMEDİ!

31 Ocak günü işine son verildiğini söyleyen Aziz Karakaş, hiçbir maddi haklarının ödenmediğini söyledi. Aziz Karakaş, “31 Ocak itibariyle bağlı bulunduğumuz Pazarlama Müdürlüğü Bölgesi’ne bağlı olan 4 mağaza müdürü, 3 mağaza müdür yardımcısı olmak üzere 41 arkadaşımızı işten çıkarttılar. Mağaza envanterleri (sayım açığı) kötü olması gerekçesi gösterilerek, çalışanların iş akdini yasada yer alan 49. maddeye dayandırarak tek taraflı fesih gerçekleştirmişler. Hiç bir maddi hakkımızı ödemeden ve 2023 Ocak ayı maaşlarımızı da yine hiç bir hukuki dayanağı söz konusu olmadan 2022 Aralık ayının maaşına eş değer olarak yanı zamsız olarak verdiler” ifadelerini kullandı.

MOBBİNG UYGULADILAR

BİM tarafından kendilerine yöneltilen haksız suçlamaları kabul etmediklerini söyleyen Karakaş, ayrıca işçilere mobbing uygulandığını iddia etti. İş Kanunu’nun 49. Maddesi’nde bulunan “İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde işini yapmamakta ısrar etmesi” ifadelerinin bulunduğunu hatırlatan Karakaş, diğer işçilerle birlikte yargı yoluna başvuracaklarını söyledi. Aziz Karakaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz bu maddenin içeriğinde yer alan suçlamaları kabul etmiyoruz. Bizler çalıştığımız süre de bize verilen görev ve işleri harfiyen yerine getirdik. Ama şirketimizin Diyarbakır’daki üst kademelerinde bulunan yöneticileri biz mağaza yönetici ve çalışanlarına sürekli mobbing dayatması yaptılar. Envanter sonuçları kötü geldiğinde ise zorla savunma ve ihtarname imzalattılar. Bizleri mesai saatlerimizden daha fazla çalıştırdılar.

Ama ay sonunda mevcut olan çalıma programında hep 195 saat gösterdiler ve imzalattılar. Resmi tatillerde bizleri 12 saat çalıştırarak bizlere sadece yarım gün mesai parası verdiler. Sendikalara üye olmamızı engellediler. Biz mağdurların tüm Türkiye ve özellikle Diyarbakır’daki kendi vatandaşlarımızdan ricamızdır. Rica ediyoruz bu haksızlığa ortak olmayın. Alışverişlerinizi BİM şubelerinden yapmayınız.” dedi..

BİM, Diyarbakır’da 41 Kişiyi İşten Çıkardı. Mobbing İddiası!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!