‘Cezasızlık politikası hak ihlallerini arttırıyor’

featured

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, cezasızlık politikasının hak ihlallerini arttırdığını savarak, yaşanan ihlallerin Kürt sorununda uygulanan güvenlik endeksli politikanın neden olduğunu söyledi

DİARBAKIR ONLİNE – Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, her hafta dernek binası önünde düzenledikleri “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eylemlerinin 574’üncüsünü gerçekleştirdi. Kayıp yurttaşların fotoğraflarının taşındığı eyleme, kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları katıldı.  Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, 90’lı yıllarda yaşanan ağır insan hakları ihlallerine karşı suç işleyen kamu görevlerinden hesap sorulması ve adaletin sağlanması için eylemlerini sürdürdüklerini söyledi.

‘KÜRT SORUNUNDA BARIŞÇIL POLİTİKA YÜRÜTÜLMEDİĞİ İÇİN…’

İşlenen ağır insan haklarına karşı cezasızlık sisteminin ihlalleri arttırdığının altını çizen Zeytun, “Bunun en önemli nedeni Kürt sorununun çözümünde güvenlik endeksli bir politikanın yürütülmesi ve buna bağlı her türlü ihmal ve çatışmaların devam etmesidir. Çatışmalı ortamda birçok yerde sokağa çıkma yasağı süresiz ve sınırsız uygulandı. Çatışmalı ortamda asker, polis, örgüt militanı ve sivil 381 kişi, hayatını kaybetti. Bu insanlar Kürt sorununda barışçıl ve demokratik bir politika yürütülmemesinden kaynaklı aramızdan ayrıldılar. Barış mücadelesini vermeye devam edeceğiz. Coğrafyamızda insanların bu şekilde yaşamını yitirmesine razı olamayız” diye konuştu.

‘SOSYAL ADALET EŞİT DAĞITILMALI’

Ülkede uygulanan güvenlikçi politikanın sosyal eşitsizlik ve yargı mekanizmasında eşitsizlik yaratığına dikkat çeken Zeytun, “İnsanlar her gün bu eşitsizliğe karşı bedenlerini yakarak veya Grup Yorum gibi açlık grevine girerek tepki koyuyor. Sosyal adalet ve ekonomi herkese eşit dağıtılmalıdır. Bu ihlallerin yaşanmasını önleyebiliriz. Siyasi iktidara kayıp yakınları olarak çağrı yapıyoruz. Barışçıl politikalar dönülmeli ve güvenlikçi politikalardan vazgeçilmelidir” ifadelerini kullandı.  Zeytun’un konuşması ardından İHD Kayıp Komisyonu üyesi Fırat Aydeniz, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 1994 yılında gözaltına alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Ahmet Tekin’in kayıp hikayesini anlattı.  Etkinlik 5 dakikalık oturma eylemiyle son buldu. (MA)

 

‘Cezasızlık politikası hak ihlallerini arttırıyor’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!