Çınar ilçesinde diyaliz merkezi açıldı

Çınar ilçesinde diyaliz merkezi açıldı
19 Şubat 2020 21:39

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde kronik böbrek yetmezliği olan hastaların tedavi olacağı diyaliz merkezi açıldı.

DİYARBAKIR ONLİNE – Çınar ilçesinde kronik böbrek yetmezliği olan hastaların tedavi olabileceği diyaliz merkezi eski Çınar Devlet Hastanesi binasında açıldı. Açılışa İlçe Kaymakamı Selami Kaya, Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, Çınar İlçe Hastanesi başhekimi Dr. Halim Güler, Ak Parti İl Başkanı Süleyman Serdar Budak, Ak parti İlçe Başkanı Mehmet Ali Arzu ve davetliler katıldı.

 ‘Çınar bölgemizde 29 hastamız mevcut’

Burada konuşan Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, “Çınar’da, Çınar halkına hizmet edecek olan özellikle diyaliz hastalarımızın büyük bir yükünü burada ortadan kaldıracağımız 5+1 cihazlı diyaliz merkezimizin açılışını yapıyoruz. Diyarbakır’da mevcut hastalarımız il kapsamında Çınar bölgesinde 29 hastamız var. Bu hastalarımız Diyarbakır merkezde bugüne kadar hizmetlerini alıyordular. İnşallah yarından itibaren diyaliz hizmetlerini burada iyi bir şekilde vermeye çalışacağız.” ifadelerinin kullandı.

 ‘Diyaliz merkezi için bir milyonun üzerinde para harcandı’

Açılan diyaliz merkezi için bir milyonun üzerinde bir paranın harcandığını belirten Dr. Tekin, “Tabi baktığımızda Çınar’daki bu mevcut yatırımda Sağlık Bakanlığından gelen bu 5 cihaz artı buranın tadilatı, bakım-onarımı ve diğer cihazlarla beraber bir milyon liranın üzerinde bir yatırım söz konusu. Buradaki temel amacımız hizmeti vatandaşımızın ayağına kadar götürmek. Netice itibari ile baktığımızda Sağlık Bakanlığımızın düsturları da o doğrultuda. Biz vatandaşımıza en iyi sağlık hizmetini ve mümkün olduğunca vatandaşımıza en uç noktaya kadar ulaşarak sağlık hizmetlerini ayaklarına kadar götürmekte mükellefiz. Bizlerde sağlık Bakanlığımızın bu düsturuyla birlikte İnşallah bundan sonra 20 hastamıza hizmet edecek bu merkezimizi kurmuş bulunmaktayız. Mevcut merkezimizin artı cihaz kapasitesi de söz konusudur, tabi ilk etapta vatandaşlarımızın burayı tercih noktasına bakıp İnşallah tüm 29 hastamızı da alacak şekilde, mevcut sistemimiz uygundur, arı cihazla beraber bu hizmetleri burada verme şansımızda mevcuttur.” şeklinde konuştu.

 ‘Türkiye’de 30 bin insan böbrek nakli için bekliyor’

Türkiye’de 30 bin insanın böbrek nakli için beklediğinin altını çizen Tekin, “Ancak burada yeri gelmişken şunu da ifade etmekte fayda var, Türkiye’ye baktığımızda yaklaşık 30 bin insanın böbrek nakli konusunda sırada beklediğini görüyoruz. Burada tabi dünyayla kıyasladığımızda Türkiye’de canlı donör dediğimiz, canlıdan alınan organlarının oranının dünya sıralamışında birinci sırada olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu iyi bir şey mi, aslında baktığınızda birbirimizle olan dayanışmamız açsından baktığımızda olumlu tarafları var ama dünyada bu iş daha ziyada kadavradan yapılmakta, dolayısıyla organ bağışının önemime bir kez daha burada vurgu yapmak istiyorum. Hem dinimizce Maide suresinde çok açık şekilde ifade edildiği gibi ‘Her kim bir insanın canını kurtarırsa bütün insanların canını kurtarmış gibidir’ şeklinde bir ayet mevcut. Onun dışında Diyanet İşleri başkanlığı Din Yüksek Kurulunun vermiş olduğu fetvalar mevcut. İnsanlarımıza rahatlıkla bu organ bağışı noktasında gelip müracaat edebilirler. Bütün sağlık tesislerimizde bu müracaatı rahatlıkla alabilmekteyiz, rahatlıkla başvurabilirler. Bu noktada her hangi bir vatandaşımızın endişe etmesi gereken bir tablo yok. Son anına kadar eşi ya da birinci derece yakınlarının rızası olmadan organ almak zaten mümkün değil. Mutlaka onların rızası ile birlikte alınmaktadır. Aynı zamanda bir insanın yeniden sağlığına kavuşması da ayrı bir mutluluktur.” dedi. (İLKHA)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.