Devlet Dar Gelirli Vatandaşlara Yılbaşı’nda 1.250 TL Yardım Yapacak!

Devlet Dar Gelirli Vatandaşlara Yılbaşı’nda 1.250 TL Yardım Yapacak!
12 Aralık 2022 15:51 | Son Güncellenme: 12 Aralık 2022 16:04

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlar için düzenlenen Aile Destek Paketi ödemelerinin ne zaman yatırılacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Aralık ayı sosyal destek ödemeleri yattı mı, veya ne zaman yatırılacak? Aile Destek Paketi kapsamında ihtiyaç sahibi  vatandaşlara aylık 850 ile 1.250 TL arasında para yardımı yapılacak..

AİLE DESTEK PAKETİ’NİN ARALIK AYI ÖDEMELERİ YAPILDI MI?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi web sitesinde ödemelerin yapılacağı tarihle ilgili, “Program dahilindeki gelecek ödemelerde de aynı uygulama sürdürülecek olup destek sağlanacak ayın sonunda ödeme işlemleri güncel veriler ışığında başlatılacaktır. İşlemleri takip eden ayın ilk haftasında ise hak sahibi vatandaşlarımıza Türkiye Aile Destek ödemeleri ulaştırılacaktır.” açıklamasına yer verildi.

SOSYAL DESTEKLERE ZAM GELDİ!

Sosyal destek ödemeleriyle ilgili konuşan Bakan Derya Yanık, “Bu doğrultuda 450-600 lira olan destek tutarımızı 850-1.250 liraya yükseltiyoruz. Çocuk Destek Bileşeni kapsamında hanelerde bulunan çocuk sayısına göre hanelere aylık 350 lira ile 650 lira aralığında destek vereceğiz. Bu kapsamda 1-2 çocuklu hanelere 350 lira, 3 çocuklu hanelere 450 lira, 4 çocuklu hanelere 550 lira, 5 ve daha fazla çocuklu hanelere 650 lira ilave destek sağlayacağız. Yeni tutarlar da kasım ayı ödemelerine yansıtılacaktır.” ifadeleriyle ödemelerin arttığını duyurdu.

YENİ YIL YARDIM BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Devlet tarafından verilen aile destek paketi başvuru şartları arasında yer alan şartları karşılıyorsanız eğer siz de başvuru yapabilirsiniz. Başvuru şartları arasında:

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
  • Türkiye Genelinde ikamet ediyor olmak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Evin içerisinde memur, kamu işçisi, noter ya da muhtar olarak çalışan birinin olmaması gibi şartlarda yer alıyor

YENİ YIL YARDIM BAŞVURULARI NEREDEN YAPILIR?

Aile Destek Paketi programından faydalanmak isteyen kişiler başvurularını e-Devlet web platformu üzerinden başvuru yapılmakla birlikte aynı zamanda başvurular ilçenizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılabiliyor. Başvurunuz hemen incelendikten sonra paranız hesabınıza geçecektir.

Bu linke tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

İKİNCİ DÖNEM BAŞVURU İŞLEMLERİ HALEN DEVAM EDİYOR!

Söz konusu desteklerin bir yıl devam edeceğini söyleyen Bakan Derya Yanık, “Temmuz başı itibarıyla haziran döneminden başlatarak ödemeleri yapmaya başladık. Temmuz-ağustos döneminde 1,6 milyon haneye yaklaşık 1,3 milyar lira ödeme yapmışız, ikinci dönem başvuruları hali hazırda devam ediyor.” diyerek başvuruların devam ettiği bilgisini verdi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI NE KADAR?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul toplu konut projesi ve kentsel dönüşümde kira yardımı hakkında konuştu. Bakan Kurum’a göre, kentsel dönüşüm için kira yardımı miktarı yüzde 30 artırılarak 1.500 TL’ye çıktı. 1.150 TL daha önceki kira yardım bedeli idi.

Bakan Kurum ayrıca şunları söyledi:

“Girişim ilgi çekecek ve maddi yardım alacak. Bu girişim sonucunda kiralar ve konut fiyatları daha da düşecek. Kampanyaya katılan firmalar bu süre zarfında fiyatları değiştirmekten kaçınacaklarını taahhüt edecekler.” açıklamasında bulundu.

Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.