Diyarbakır Barosu Tehditlere Karşı Suç Duyurusunda Bulundu!

Diyarbakır Barosu Tehditlere Karşı Suç Duyurusunda Bulundu!
1 Şubat 2023 14:46

Diyarbakır Barosu, çeşitli sosyal medya platformlarında Diyarbakır Baro Başkanı görevindeki Av. Nihat Eren’e yönelik ölüm tehditlerine yönelik suç duyurusunda bulundu. Baro tarafından yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bir kısım sosyal medya hesaplarından, Av. Nahit Eren’e karşı yapılan tehdit ve hakaret içerikli paylaşımlarda bulunulmuş, suç tespit edilen paylaşımlar hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu yapıldığı açıklandı.

İNSAN HAKLARI MÜCADELEMİZİNDEN DOLAYI BAZI ÇEVRELER RAHATSIZ OLDU

Yapılan açıklamada, yargı makamları failleri ivedi ve etkin bir soruşturma ile tespit etmeleri gerektiğine yer verilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Son iki gündür benzer sosyal medya hesaplarından Baro Başkanımızın, eşinin ve çocuklarının kişisel verileri ve fotoğrafları da paylaşılmak suretiyle ölüm tehditi ve hakaret içerir paylaşımlar yeniden yapılmaya başlanmıştır. Baro Başkanımız ile aile üyeleri; kişisel verileri ve görüntüleri paylaşılarak belirli çevrelere açıkça hedef gösterilmiştir. Yapılan paylaşımlarda baro başkanımızın geçmiş yıllarda Diyarbakır Barosunda yapmış olduğu yönetsel görevleri, katılmış olduğu kurumsal faaliyetleri ve bu faaliyetleri nedeniyle hakkında açılan davalardaki savunmaları, algı oluşturma gayesiyle manipüle edilerek kriminalize edilmeye çalışılmıştır.

Tehdit içeriği yer alan söz konusu hesaplar hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına bugün itibariyle bir kez daha suç duyurusunda bulunulmuştur. Yargı makamlarını; failleri ivedi ve etkin bir soruşturma ile tespit etmeye; İçişleri ve Adalet Bakanlıklarını gerekli önleyici tedbirleri almaya davet ediyoruz. Şikayete söz konusu olan sosyal medya hesaplarında, 1990’lı yıların JİTEM ve benzeri karanlık yapıları ve o yapılar içerisinde yer alanların isimleri özellikle kullanılmaktadır. Bu durum dikkat çekmektedir. Nitekim baromuzun geçmişten süregelen insan hakları mücadelesi bazı çevrelerde rahatsızlık yaratmıştır.”

Diyarbakır Barosu’nda görev yapan hiçbir üyesi tehditlere boyun eğmeyeceğinin ifadelerinin yer aldığı açıklamada, “Bu çevrelerden gelen tehditlerden duyduğumuz rahatsızlık, bedel ödemekten çekindiğimizden dolayı değil, herkesin ifade özgürlüğü için adil ve güvenli bir ortamın inşa edilmesi arzusundandır. Bu amaçla Diyarbakır Barosunun hiçbir üyesi tehditlere boyun eğmedi ve eğmeyecektir. Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; sağduyunun kalesi olan Diyarbakır Barosu; uğruna ağır bedeller ödediği insan hakları, demokrasi ve barış mücadelesinden asla geri adım atmayacaktır” açıklaması yapıldı..

Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.