Diyarbakır Fethi’nin 1383’ncü yıldönümü kutlandı!

Diyarbakır Fethi’nin 1383’ncü yıldönümü kutlandı!
8 Mayıs 2022 18:18 | Son Güncellenme: 15 Temmuz 2022 14:01

Peygamberler ve sahabeler şehri olan Diyarbakır’ın Mekke’nin fethinden kısa bir süre sonra İslam orduları tarafından fethedilmesinin ve İslam topraklarına katılmasının 1383’ncü yıldönümü farklı etkinliklerle kutlanıyor.. Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan tarihi Ulu Camii’nde namaz kılınarak Anadolu Gençlik Derneği ve Milli Gençlik Vakfı Genel Başkanı Salih Turhan’ın katılımıyla Hazreti Süleyman Camii yerleşkesine kadar tekbirlerle fetih yürüyüşü yapıldı. Burada yapılan duadan sonra program Kurşunlu (Fatih Paşa) Camii’nde devam etti.

Dr. Rıfat Ablay’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle program başladı. Günün anlam ve önemine binaen konuşma yapan Anadolu Gençlik Derneği ve Milli Gençlik Vakfı Genel Başkanı Salih Turhan, “1383’ncü yıldönümündeyiz. Fethin 1383’ncü yıldönümü demek beraber İkindi namazını Ulu Camii’nde kıldık.

 

Şehri Diyarbekir fethedildiği günden bugüne kadar Ulu Camii’nde Allah hamdolsun Allah-u Ekber nidaları hiç susmadı inşallah bundan sonra da susmayacaktır. Allah; bu şehre, bu beldeye, bu ülkeye ve İslam ümmetine fetih aşkını ve şuurunu almayı nasip etsin.” şeklinde konuştu. Turhan, “Sahabelerin olduğu yerde Türkiye’nin birçok bölgesinden 81 ilinde insanlarımız var. Bu programının yapmamızın sebeplerden bir tanesi de ‘Müslümanlar ancak kardeştir.’ şuurunu Diyarbakır’dan dünyaya haykırmak içindir. Hangi planları yaparsanız yapın, hangi ırkçılık çalışmalarını yaparsanız yapın kardeşlerimizden ve şehri Diyarbekir’den vazgeçmeyiz.

 

Sahabelerin Mekke ve Medine’den buralara niçin koşup geldiğinin şuurunu, ülkemizdeki gençleri bir ve beraber kılmak, onların yolundan gittiğimizi, onlardan vazgeçmeyeceğimizi ve onlar bizim için bir ışık olduğunu göstermek için bu programlarımızı icra ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Program, Ahmet Ebul Kasimi Kur’an-ı Kerim okumasıyla program sona erdi.

Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.