Diyarbakır’da 21 Bin Konutun Yapımına Başlandı

Diyarbakır’da 21 Bin Konutun Yapımına Başlandı
12 Mart 2023 09:15 | Son Güncellenme: 13 Mart 2023 01:28

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Diyarbakır‘da 18 bin konut ve 3 bin köy evi olmak üzere toplamda 21 bin konutunun yapımına başlanacağını ifade ederek “Uzman ekipler TOKİ ile beraber bir master plan çerçevesinde Diyarbakır’ın kültür ve ruhunu bu plana yansıtacağız. Toplamda 27 bin 253 konutun fiilen yapımına başlamış olduk.” açıklamasında bulundu. İşte Detaylar.

BAKAN KURUM’UN KONUŞMASINDAN KESİTLER:

Şehrin tüm kanaat önderiyle, belediye başkanlarımızla STK‘larla beraber 17 ilçemizin yaralarını sarmak için Diyarbakır’dayız. Deprem felaketiyle etkilenen 11 ilimizde 85 milyon vatandaşımız hep beraber seferber oldu. Adalet Bakanımız ve tüm buradaki valilerimiz, milletvekillerimizle birlikte Diyarbakır’a hızlı bir müdahale gerçekleştirdiler. Diyarbakırlı kardeşlerimiz diğer illere de yardım elini uzattı. Bu zor günlerin biteceği temennisiyle mağdur durumda olan vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek adına vatandaşlarımızın yanında olmak için gayret gösteriyoruz. Hasar tespit çalışmaları eş zamanlı olarak yürütülüyor. Hasar tespit çalışmalarına müteakip kalıcı konut sayımızı belirleyeceğiz. Diyarbakır‘ı da hep birlikte ayağa kaldıracağız.

Diyarbakır‘ımızda 25 bin 97 bağımsız bölümden oluşan 6 bin 652 binanın yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı olduğunun tespitini yapmış olduk. Diğer illerimizde de hasar tespit çalışmaların yüzde 90’nını tamamladık. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde hasar tespit çalışmalarımızı tamamlayıp süreci bitirmiş olacağız. Cumhuriyet tarihinin en büyük afet konut seferberliğini de Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde 11 ilimizde eş zamanlı olarak yürütüyor olacağız” diye konuştu.

Hem Türkiye‘de deprem yaşanan yerlerde hem de Diyarbakır’da Cumhurbaşkanımızın kamuoyuna taahhüt ettiği üzere vatandaşlarımızın yaşam şartları iyi ve depreme daha dayanıklı konutlar oluşturma konusunda büyük bir seferberliği bakanlığımız ve ilgili birimler tarafında yürütüldüğünü Diyarbakır’da da bir kez daha şahit olduk. Depremin hemen sonrasında 21 bin konutun inşasını başladığını görüyoruz, bu büyük bir başarıdır. İnşallah bu süreç içerisinde kalan konutları hızlıca vatandaşlarımıza halkımıza teslim edeceğiz” dedi.

Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.