Diyarbakır’da 3 kadın ücretsiz maske üretiyor..

featured

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesi Peyas Mahallesi’nde Ayşe ve Celile Güler kardeşler, işlettiği terzi dükkanında maske üretimi yapmaya başladı.  Mezopotamya Ajans’ta yer alan habere göre dikiş nakış hocaları Müne Can’ın teklifiyle maske üretimi konusunda karar alan 3 kadın, ihtiyaç sahibi insanlara ücretsiz maske tedarik ediyor. Kadınlar bu adımla aynı zamanda salgının kentte yayılmasının önüne geçmek olduğunu dile getirdi.

2 günde 500 maske 

Maske üretim için gerekli olan kumaş, lastik vb. malzemeleri kendi imkanlarıyla temin eden kadınlar, 2 günde 500’ye yakın maske üretti.  Dağıtım noktasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile işbirliği içinde olacaklarını ifade eden kadınlar, gerekli görüldüğü taktirde maske üretimine kaldıkları yerden devam edeceklerini söyledi.

Dayanışma ağını kurmak

Ücretsiz maske üretimi için iki kardeşe teklif götüren Gazi Üniversitesi Giyim Öğretmenliği Bölümü mezunu Müne Can, çevresinde tanıdığı birçok kişinin maske talebi üzerine böyle bir karar aldığını ifade etti. Can, “Diyarbakır’da dayanışma ağını nasıl kurulabiliriz, ihtiyacı olan vatandaşlarımıza maskeleri nasıl ulaştırabiliriz diyerekten Celile ve Ayşe arkadaşlarla beraber maske üretimine geçtik. Celile ve Ayşe, daha önce benim öğrencimdi. Dükkânı işlettiklerini biliyordum. Evde bir dikiş makinamla tek başıma çalışıyorum. Tek başına üretim noktasında zorluklar yaşayabilirim diye öğrencilerimle irtibata geçip üretime karar verdik. Sağ olsunlar kendileri de hemen böyle bir yardımlaşma varsa, ellerinde ne geliyorsa yapacaklarını ifade ettiler. Üç gündür kendi siparişlerini durdurup maske üretimine katkı sağlıyorlar” dedi. Bu tür zor zamanların aşılması noktasında dayanışmanın önemine vurgu yapan Can, ekonomik sıkıntıların günden güne ağırlaştığını belirterek, herkesi kendisine “ben bu süreçte ne yapabilirim” diye sormaya davet etti.

‘Kendi değerlelerini bilmeli’

Tüm üretim süreçlerinin başında kadınların olduğunu, ancak kadın emeğinin hak ettiği değeri görmediğini ifade eden Can, “Kadınlara daha çok değer verilmeli. Çünkü kadınlar her şeyin başında. Kadın mutluysa, kadın huzurluysa, kadın ona değer verildiğini hissederse bu dünya bambaşka bir yere dönüşür. Onun içende kadınlar her zaman kendi değerlerini bilmek zorundalar. Şiddete kesinlikle boyun eğmesinler, kendilerine yapılan tüm haksızlıklara karşı dik durup, kesinlikle kendilerini ezdirmemeliler” şeklinde konuştu. Terzi dükkanını kardeşiyle beraber işleten Ayşe Güler ise, şunları söyledi:

“Ablam terzi. Ben de şu an onun yanında çalışıyorum. Maske yapma kararını öğretmenimiz verdi. Halkımızın bu maskelere ihtiyacı olduğunu düşünüp, böyle bir karar aldık. Topluma baktığınızda gerçekten böyle bir ihtiyacın olduğunu görüyorsunuz. Biz de HDP ile görüşüp daha iyi bir koordinasyon ile halkın ihtiyaçları doğrultusunda dağıtımı gerçekleştirme kararı aldık. Kritik bir dönemden geçiyoruz. İnsanına, halkına yardım etmek için, kurum, kuruluş ve partiler kim olursa olsun, elimizden ne geliyorsa yapmalıyız. Mağdur olan halkalara yardım eli uzatmamız gerekiyor. Zenginler kendini koruduğu için olan işçilere ve emekçilere oluyor.”

Diyarbakır’da 3 kadın ücretsiz maske üretiyor..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!