Diyarbakır’da Artan Hastalığın Vakaları Meclis Gündeminde!

featured
DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, Diyarbakır’da artan boğmaca vakalarını meclis gündemine taşıdı.

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde geçen hafta yaşamını yitiren 3 bebekten ikisinin “boğmaca” testi pozitif çıktığı öğrenildi.

Bir yaş altındaki 3 çocuktan M.Ç ile A.D.G’nin yapılan boğmaca testlerinin pozitif çıkması nedeniyle sağlık ile ilgili sivil toplum örgütleri çağrıda bulundu. Kentte alarm durumuna geçilmesini ve acilen önlemler alınmasını isteyen sağlık örgütleri, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne her gün ortalama 2 bebeğin boğmaca şüphesi ile yatırıldığını belirtti.

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, artan boğmaca vakalarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu. Eren, Bakan Koca’ya şu soruları yöneltti:

Diyarbakır’da boğmaca vakalarının artış göstermesinin nedenleri nelerdir? Bu konuda bir araştırma yapılmış mıdır?
Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi başta olmak üzere Diyarbakır’da boğmaca şüphesi ile hastanelere yatırılan bebek sayısı kaçtır? Bu bebeklerin kaçı boğmaca nedeniyle hayatını kaybetmiştir?
Diyarbakır’da boğmaca salgınının önlenmesi için hangi acil önlemler alınmıştır? Alınacak başka önlemler var mıdır?
Boğmaca aşısının yeterli düzeyde uygulanıp uygulanmadığına dair bir denetim yapılmakta mıdır? Bu konuda eksiklikler varsa giderilmesi için ne tür tedbirler düşünülmektedir?
Gebelik döneminde boğmaca aşısının rutin aşı programına eklenmesi yönünde bir çalışma yapılmakta mıdır?
Diyarbakır ve bölgedeki diğer illerde boğmaca vakalarına karşı toplumu bilinçlendirme ve farkındalık yaratma çalışmaları yapılmakta mıdır?
Boğmaca aşısının erişilebilirliğini artırmak ve aşılanma oranlarını yükseltmek için Sağlık Bakanlığı tarafından hangi adımlar atılmaktadır?

Diyarbakır’da Artan Hastalığın Vakaları Meclis Gündeminde!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!