Diyarbakır’da Çadır Kentlerde 10 Bin Kişi Ağırlandı

Diyarbakır’da Çadır Kentlerde 10 Bin Kişi Ağırlandı
14 Mart 2023 16:52 | Son Güncellenme: 14 Mart 2023 17:36

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli büyük depremlerden etkilenen yaklaşık 10 bin vatandaşı çadır kentlerde 33 gün boyunca ağırladı.

Büyükşehir Belediyesi Esnaf ve Sanatkar İşleri Daire Başkanlığı koordinesinde, depremden etkilenen insanların can güvenliğinin korunması ve soğuk havadan etkilenmemesi için Sümerpark, Koşuyolu parkı, Kent Meydanı, Park 75, Nevruz park, Kurşunlu Cami ve DESOB’ta kurulan toplam 789 çadırda hizmet sundu.

Çadır kentlerde kalan yaklaşık 10 bin vatandaşın 3 öğün yeme ve içme ihtiyacını karşılayan Büyükşehir Belediyesi, çocukların yaşadıkları zorlu günleri aşmaları amacıyla sosyal destek çalışmalarıda yürüttü. Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan alanlarda, çocuklar eğitmenler eşliğinde resim ve yüz boyaması, akıl, zeka oyunları gibi etkinliklere katıldı.

Büyükşehir Belediyesi, sosyolog, psikololog, aile danışmanı, manevi rehberlerle depremden etkilenen kadınlar ve ailelerine psiko-sosyal destek hizmeti verdi. Vatandaşların acil ihtiyaç duyduğu kıyafet, bebek bezi, ıslak mendil, ayakkabı, mama, hijyenik ped gibi temel malzemeleri karşılayan Büyükşehir Belediyesi, 2 bin 880 döşek, 7 bin 775 battaniye, 1365 ısıtıcı soba ile yakmak için odun desteğinde bulundu.

Büyükşehir Belediyesi, Silvan karayolu üzerinde kurulan çadır kentte depremzedelere destek sunmaya devam ediyor.

Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.