Dolar 18,8053
Euro 20,4336
Altın 1.164,91
BİST 5.191,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 7°C
Çok Bulutlu
Diyarbakır
7°C
Çok Bulutlu
Paz 6°C
Pts 7°C
Sal 7°C
Çar 7°C

Diyarbakır’da Fırın İşçileri Yeniden Eylem Yaptı!

Diyarbakır’da Fırın İşçileri Yeniden Eylem Yaptı!
16 Ocak 2023 15:41

Diyarbakır’da geçtiğimiz Cumartesi günü Dağkapı Meydanı’nda ücretlere zam, sigorta hakkı ve hafta sonu tatili için toplanan fırın işçileri bugün yeniden aynı yerde açıklama yaptı. Sendikalaşma isteyen işçiler, oda başkanının ise istifasını istedi. İşçiler adına açıklama yapan fırın işçisi Nihat Güneş, “Halkın yapı taşı olan fakat emeği ayaklar altına alınan fırın çalışanlarının sessiz çığlıklarına kulak verin! İçinde bulunduğumuz zor şartlar bizleri her geçen gün biraz daha mağdur duruma düşürmektedir. Bizler bu ülkenin işverenleri tarafından terkedilmiş, sindirilmiş emekçileri olmak istemiyoruz” dedi. İşçilerin eylemine Vatan Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ferdi Tanhan katılarak destek verdi.

Diyarbakır’da fırın işçileri Dağkapı Meydanı’nda 2. Kez haykırdı. Sigortasız çalışmaya ve düşük yevmiyeye tepki gösteren işçiler haklarını alıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtirken sendikalaşmak istediklerini dile getirdi. İnsanca yaşam mücadelesi verdiklerini belirten işçiler, talepleri yerine gelinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtirken, sorunlarıyla ilgilenmediğini düşündükleri Oda Başkanının ise istifasını istedi İşçiler ayrıca sendikalaşmak istediklerini de belirterek haklarının resmileşmesini talep etti.

Sindirilmiş emekçiler olmak istemiyoruz açıklaması!

İşçiler adına açıklama yapan fırın işçisi Nihat Güneş, “Halkın yapı taşı olan fakat emeği ayaklar altına alınan fırın çalışanlarının sessiz çığlıklarına kulak verin! Geçmiş günlerde yapmış olduğumuz haklı savunmamız ve iş bırakma eylemlerimiz sonuçsuz kalmış, sesimize yetkili merciler tarafından kulak verilmemiştir. İçinde bulunduğumuz zor şartlar bizleri her geçen gün biraz daha mağdur duruma düşürmektedir. Fırında alın teri döken emektar arkadaşlarımızın yapmış oldukları çalışmalarının sonucunu alamadığını, zor şartlarda ağır vaziyetlerde verdikleri emeğin zayii edildiğini daha önceki toplantımızda da belirtmiştik. Bizler bu ülkenin işverenleri tarafından terkedilmiş, sindirilmiş emekçileri olmak istemiyoruz” dedi.

Ekmek kapımıza sessiz ve etkisiz kalarak kilit vurmayın

Her gün saatlerce çalışarak halkın temel ihtiyaç maddesinin temin edilmesini sağlamak; kendilerine bedenen ve ruhen pahalıya mâl olduğunun altını çizen fırın işçisi Nihat Güneş,

“Kimi arkadaşımız zor çalışmanın neticesinde bedeni hastalıklara maruz kalmakta fakat sigorta güvencesi olmadığından tedavi dahi olamamaktadır. Haftanın 7 günü kesintisiz çalışmada, dinlenmesi dahi olmayan bu ağır temponun maddi karşılığı işin ağırlığının altında erimiştir. Ekonominin geldiği son nokta ise bizlerin mağduriyetinin ne denli olduğunu gözler önüne sermektedir. Biz zahmetsiz rahmet bekleyen bireyler değiliz, biz yalnızca taşımış olduğumuz ağır yükün altında ezilmek istemiyor ve emeğimizin zayii edilmemesini talep ediyoruz. Buradan bütün fırın çalışanları olarak yaşamış olduğumuz mağduriyetin giderilmesi, çalışma şartlarımızın iyileştirilmesi ve emeklerimizin karşılık bulması için tüm işverenlere ve yetkililere sesleniyoruz; Ekmek kapılarımıza sessiz ve etkisiz kalarak kilit vurmayın.!” diye konuştu.

Vatan Partisi’nden destek

İşçilerin eylemine Vatan Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ferdi Tanhan katılarak işçilere destek verdi. Ferdi Tanhan, işçilerin eylemine duyarsız kalanlara tepki gösterdi.

KAYNAK: YENİGÜN