Diyarbakır’da İki Noktada Semt Pazarı Kurulmayacak

featured

Diyarbakır Bağlar Belediyesi, ağır hasarlı yapılar ve binaların çevresinde semt pazarlarının kurulmaması için pazar esnafına uyarı yaparak, iki pazar yerinde ikinci bir emre kadar pazar kurulmayacağını açıkladı.

Bağlar Belediyesi tarafından yapılan bilgilendirmede, Çevre Şehircilik Ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı kontroller sonucunda ağır hasarlı ve acil yıkılması gereken binaların tespit edildiği bölgelerde can güvenliği nedeniyle ikinci bir emre kadar pazar kurulmaması kararı alındığını ve bu durumun 28 Şubat tarihinde Pazar esnafına tebliğ edildiğini açıkladı.

Bağlar Belediyesi, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli yaşanan büyük depremler nedeniyle Bağlar ilçesinde vatandaşların can güvenliğini tehdit eden bölgelerde semt pazarı kurulmaması yönünde önemli bir karar alarak Pazar esnafına uyarıda bulundu. Çevre Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı uzman ekiplerin yaptığı inceleme ve kontroller sonucu ağır hasarlı olan ve acil yıkılması gereken yapıların olduğu noktalarda pazar kurulmasının vatandaşların can güvenliği için risk oluşturacağına dikkat çekildi. Bu yöndeki kararın hemen alınarak semt pazarı derneklerine ve Pazar esnafına tebliğ edildiği ifade edildi.

Gerekli Olan Tüm Kararlar Alınıp Uygulamaya Konuldu

Alınan bu önemli kararın 28 Şubat tarihinde ilgili taraflara iletildiği belirtilen açıklamada,”Belediyemizin sorumluluk alanında yer alan birinci ve ikinci erkek semt pazarlarında, yaşanan deprem felaketi sebebiyle boşaltılan ve tehlike arz eden binaların önünde vatandaşların can güvenliği nedeniyle Pazar tezgahlarının açılmaması gereken tedbirlerin alınması konusunda kararlar alınmış olup ilgili dernekler ile esnaflar uyarılmıştır.

Belediyemiz sınırları içerisinde bulunan ikinci erkek semt pazarı dernek ve yönetim kurulu tarafından sunulan dilekçeye istinaden Bağlar Şeyh Şamil Mahallesi Lefkoşa Caddesi’nde Pazartesi günleri ve Barış Caddesi’nde Perşembe günleri binaların bir kısmının ağır hasarlı olması ve acil yıkılması gereken binalar olmasından dolayı ikinci bir emre kadar bu iki caddemizde de semt pazarları kurulmayacaktır.” açıklaması yapıldı.

RESMİ AÇIKLAMA METNİ

BAĞLAR BELEDİYESİ’NİN RESMİ AÇIKLAMASI İÇİN TIKLAYINIZ

Diyarbakır’da İki Noktada Semt Pazarı Kurulmayacak
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!