Diyarbakır’da yaralı bulunan ‘kulaklı orman baykuşu’ tedavi altına alındı!

Diyarbakır’da yaralı bulunan ‘kulaklı orman baykuşu’ tedavi altına alındı!
21 Aralık 2022 17:50

Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Ortaşar köyünde, çoban tarafından yaralı olarak bulunan “kulaklı orman baykuşuveteriner tarafından tedavi edildikten hemen sonra yaşam alanına bırakıldı..

Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Ortaşar köyünde çoban Şoreş Temiz dün, hayvanlarını otlatırken yaralı halde kulaklı orman baykuşu buldu. Kayalıkların üzerinde uçamayan yaralı baykuş, tedavi edilmek üzere duyarlı çoban tarafından veterinere götürüldü. Yaralı baykuşun tedavisi yapıldıktan sonra yaşam alanına bırakıldığı öğrenildi.

“Biyolojik mücadele için önemli bir tür”

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç (İHA) muhabirine yaptığı yazılı açıklamada, “Boynuzlu baykuş ilimizde yaşayan bir tür. Bu baykuş türü fare sayısını kontrol altında tutar. Tehlike altında değil. Tabiatın düzeni açısından önemli bir tür. Tarlalara zarar veren kemirgenleri kontrol altında tutar. Daha çok geceleri aktiftir. İlimizin yerli türlerindendir. Biyolojik mücadele için önemli bir türdür. Gereksiz tarım ilacı kullanımını engeller. Ekonomik olarak tarım üretimine katkı sunar. Besin ağı içerisinde işlevi değerlidir” dedi.

Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.