Diyarbakır’da Yıkım Kararı Çıkmayan Bina Yıkılmak İsteniyor!

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde yıkımlarına dair itiraz süreci henüz süren binaların belediye tarafından yıkılmak istenmesine tepkilerini gösteren vatandaşlar, “Uzman kişiler incelesin” dedi.

Bağlar ilçesine Bağlı 5 Nisan Mahallesi’nde yaşanan depremler sonrasında çöken Yoldaş Apartmanı’nın sağ tarafında bulunan 4 dükkan, 14 daireli 7 katlı Şenel-3 Apartmanı ile solunda yer alan Hicaz Apartmanı hakkında ekiplerce yıkım kararı verilirken, bina sakinleri evlerinde hasar olmadığını ifade ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğü ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yıkım için herhangi bir tarih vermezken, karar bina sakinlerince tepkiyle karşılandı.

İtirazlar henüz bitmeden yıkılmak isteniyor

Şenel-3 Apartmanda ikamet eden elektrik mühendisi Hüseyin Selçuk, Yoldaş Apartmanı’nın yıkılması sonrası herhangi bir incele yapılmadan kendi binalarının da yıkılmak istendiğini ifade ederek, “Bir aylık süre verildi. 15 Şubat’ta itiraz ettik. Ancak aradan geçen 20 güne rağmen incelemeye gelmedi. Diyarbakır Valiliği’ne Bağlar Kaymakamlığına, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine , Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ve yaptığımız itirazlarlar henüz sonuçlanmadan Bağlar Belediyesi binayı yıkmak istiyor” sözlerine yer verdi..

Uzman kişiler incelesin

Bir aydır eş-dost ve akrabalarda kaldığını söyleyen Selçuk, “Tüm eşyalarımız içerde. Tek arzumuz uzman ekipler binada incelemeler yapsın. Bina da bir şey yok. Zaten depremde oldukça mağdur olduk, daha fazla mağdur olmayalım. Bina hasarlı ise yıksınlar, buna bir itirazımız yok. Eğer hasarlı değilse bina yıkarlarsa yazık olacak” açıklamasını yaptı.

Eşyalarımızın çıkarılmasına izin verilsin

Hicaz Apartmanı’nda inşaat malzemesini satan ve yetkililerce hasar raporu verildiği için nerdeyse 5 milyon değerinde eşyasını evinden çıkaramadığını ifade eden Şehmuz Koçsomun adlı vatandaş ise, binanın sağlam olduğunu savundu. “Diyarbakır’ın en sağlam binalarından biridir” diye savunduğu apartmanda eşyalarının tahliyesine izin verilmesini talep eden Koçsomun, “Eşyalarımızın çıkarmasına izin verin. Doğru bir inceleme yapılsın, eğer hasarlı ise çıkarız. Daha öncede yıkım kararı verilmiş olan apartmanları yıkıp sonrasında ‘yanlış yaptık’ denildi. Bu sefer olmasın” dedi..

(MA)

Diyarbakır’da Yıkım Kararı Çıkmayan Bina Yıkılmak İsteniyor!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!