Önemli Gelişme: Diyarbakır’daki zincir marketlere ürün sınırlaması!

featured

Diyarbakır İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, kentte 17 günlük tam kapanma süresi boyunca zincir marketlerin gıda ve temizlik dışında başka bir ürün satmasını yasakladı.  Kentteki esnafı sevindiren bir kararı DESOB Başkanı Ebedinoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu..

 Diyarbakır İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, kentteki marketlere gıda ve temizlik malzemesi dışında ürün satışına yasak getirdi.  Kentteki esnafı sevindiren kararı Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. Konuyla ilgili Ebedinoğlu şu paylaşımda bulundu;

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkar Odaları Başkanı Alican Ebedinoğlu

‘Talebimiz kabul gördü’

“Esnafımızın sokağa çıkma kısıtlaması döneminde işyerleri kapalı iken zincir marketlerin her türlü ürünü satması, haksız rekabet oluşturmaktaydı. Esnafımızın tepkisine neden olan kısıtlama sürecinde, zincir marketlerin gıda ve temizlik ürünleri dışında ürün satışının engellenmesi talebimiz Diyarbakır İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından kabul görmüştür.

Gıda ve temizlik dışında ürün satma yasak

29/04/2021 tarih 16. nolu Kararı ile 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek tam kısıtlama döneminde, zincir marketlerin konfeksiyon, tekstil, çanta, ayakkabı, Nalburiye, Hırdavat vs. ürünleri satışının yapılması yasaklanmıştır. Bu kararın alınmasında, esnafımızın haklı telebine olumlu cevap veren başta Sayın Valimiz Münir Karaloğlu ve Diyarbakır İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu üyelerine hassasiyetinden dolayı teşekkür ediyoruz.”

Valilikten açıklama

Konuyla ilgili Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı;

“1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 23. Maddesine göre düzenlenen İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 29 Nisan 2021 Perşembe Günü Diyarbakır Valisi Sayın Münir KARALOĞLU başkanlığında Kurul Üyelerinin katılımıyla Koronavirüs (Covid-19) Salgını kapsamında alınacak kararlar hakkında toplanmıştır. Bilindiği üzere 27.04.2021 tarihli ve 7576 sayılı İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile bu doğrultuda alınan 2021-15 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararlarında 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19:00′ dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05:00’e kadar sürecek sokağa çıkma kısıtlaması kapsamındaki sürelerde marketler kısıtlamadan muaf tutulmuştur. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığının 29.04.2021 tarihli ve 2946 sayılı Valiliğimize vermiş oldukları yazılı talepleri kapsamında;

Müşteri yoğunluğu düşürülerek Covid-19 salgını bulaş riskinin azaltılması amacıyla hafta sonu açık olan tüm marketlerin tekstil, hazır giyim, nalburiye ve her türlü ayakkabı satışı yapan reyonlarının veya bunların bulunduğu katların 29.04.2021 tarihinden itibaren sokağa çıkma kısıtlaması olan günlerde ve hafta sonları satışa kapatılmasına, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca; Kaymakamlar ve ilgili Kurumlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, Oy birliğiyle karar verilmiştir.”

Son dakika haberleri için tıklayınız..

Önemli Gelişme: Diyarbakır’daki zincir marketlere ürün sınırlaması!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!