Elektrik ve doğalgaza zam geldi!

Elektrik ve doğalgaza zam geldi!
1 Ocak 2022 14:59 | Son Güncellenme: 15 Temmuz 2022 14:03

Yeni yılla beraber elektrik ve doğalgaza zam geldi. Kademeli tarife sistemine geçilmesiyle elektrik faturaları iki tarifeye ayrılırken, elektrik fiyatlarına yüzde 50 ile yüzde 125 arası zam getirildi. Doğal gazda ise konutlarda kullanılan yüzde 25, büyük sanayi ve ticari kuruluşlara sağlanan yüzde 50, elektrik üretim amaçlı kullanılan ise yüzde 15 zam yapıldı.

Elektrikte verimlilik odaklı kademeli tarifeye geçişle beraber 1 Ocak’tan itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat kilovatsaat başına 1 lira 37 kuruş, aylık tüketimi 150 kilovatsaat üzeri olan mesken aboneleri için ise kilovatsaat başına 2 lira 6 kuruş uygulanacak.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ‘nin (BOTAŞ) internet sitesinde ocak ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. Bununla beraber, BOTAŞ’ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine ocakta uygulayacağı satış fiyatı, mevcut tarifeye göre yüzde 25 artışla bin metreküp doğal gaz için 1860 lira oldu.

Gelinen noktada enerji piyasalarının sürdürülebilirliği, maliyet bazlı fiyatlandırmanın ve öngörülebilirliğinin sağlanması adına zorunlu hale gelen bir düzenleme yapıldığı aktarılan açıklamada ise, “Verimlilik odaklı kademeli tarifeye geçiş ile birlikte 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kWhe kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat 1,37 TL/ kWh, aylık tüketimlerin 150 kWhın üstündeki kısmı için ise 2,06 TL/ kWh olarak uygulanacaktır” ifadelerine yer verildi.

RESMİ AÇIKLAMA ŞU ŞEKİLDE;

Güncel haberler için tıklayınız.

Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.