EYT Meclis’e Ne Zaman Gelecek, İlk Maaşlar Ne Zaman Yatacak?

featured

2 milyon 250 bin EYT‘liyi ilgilendiren emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili düzenlemesinde geri sayım halen devam ediyor. 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortası yapılan vatandaşların emekliliğinde yaş şartını ortadan kaldıran önemli düzenlemenin yürürlüğe ne zaman gireceği herkes tarafından merak ediliyor.. Kabine Toplantısı sonrasında Bakan Vedat Bilgin, EYT ile ilgili açıklamada bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT‘nin 2023’e maliyetinin 150 milyar lira civarında olabileceğini aktardı. Bilgin, EYT düzenlemesinin haftaya Meclis‘e geleceğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi‘nde dün yapılan Kabine Toplantısı sonrası basın mensuplarından gelen soruları yanıtladı.

EYT teklifi ile ilgili açıklamalarda bulunan Bilgin, teknik yazım sürecinin uzun olduğunu, bu hafta teklifin Meclis’e gelebileceğini söyledi.

İçerikte bir değişiklik olmayacağını aktaran Bakan Bilgin, EYT‘nin 2023’e maliyetinin 150 milyar TL civarında olacağını tahmin ettiğini sözlerine ekleyerek, “Özel sektör kısmı, 4A’lar, sigortalılar onu ilgilendiriyor. Devleti ilgilendiren tarafı da var. Memurlar emekli olursa onların da ikramiyesi var” dedi.

YAPILANDIRMA DETAYI

“Onun borçlanması tamamen bizim meri, yaşanılan kanunumuza göre yapılacak olan bir şey. Benim 5000, 9000 prim gününü dolduramıyorum ya da 1000 gün eksiğim var yapılandırayım diyemezsin. Mevcut kanunda 1000 gün eksiğin varsa çalışacaksın. Böyle bir borçlanma yok.” dedi..

İÇERİKTE BİR ŞEY DEĞİŞMEYECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “EYT’nin maliyeti nedir?” sorusu üzerine de bu yıl için 120-150 milyar lira arasında bir tahminin bulunduğunu söyledi. EYT‘nin maliyetiyle ilgili konuşulan rakamların doğru olmadığını söyleyen eden Bilgin, “Rakamlar bizde, hesap bizde. Ben 150 milyar diyorum ama maksimum olabilecek şeyi diyorum. 120-150 milyar arasında değişebilir. Çünkü kaç kişi müracaat edecek bilmiyorsunuz” dedi.

EYT NE ZAMAN YASALAŞIYOR?

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “2022 bütçesi Genel Kurul’da görüşüldü. Bir bütçe takvimi için kendi içinde söz konusu oldu. Çalışma Bakanlığı‘mız teknik çalışmayı kendi içerisinde bitirip, bu önemli konuyla alakalı grubumuzla temas halinde oldu. Biz de milletvekillerimizle EYT‘nin yasa teklifine dönüştürülmesi çalışmalarını başlattık. Bu noktada hiç kimsenin bir tereddüdü olmasın. dedi.

AK PARTİ’DEN KRİTİK EYT AÇIKLAMASI GELDİ!

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, EYT yasasının çıkacağı tarihle alakalı önemli açıklamalarda bulundu. Düzenlemenin bu ay sonuna doğru Meclis’e gelebileceğini aktaran Turan “EYT en geç Ocak sonu Meclis’te olur, Şubat ortasında yasalaşır” diye konuştu.

EYT’DE BİLFİİL ÇALIŞMIŞ OLMAK GEREKİYOR!

“İhya devreye girebiliyor mu Bağ-Kur‘lular için?” şeklindeki soruya Bakan Bilgin, “EYT için giremez. EYT‘de bilfiil çalışmış olmak gerekir.” cevabını verdi.

EYT Meclis’e Ne Zaman Gelecek, İlk Maaşlar Ne Zaman Yatacak?
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!