Galeriada Mahsur Kalan Hayvanlar İçin Harekete Geçtiler!

featured

Kahramanmaraş  olan deprem sonrasında Diyarbakır’da bir kısmı çöken Diyar Galeria İş Merkezi’nde ayakta kalan bloklarda mahsur kalan 14 hayvan için gönüllü insanlar valiliğin vereceği bir izinle hayvanları kurtarabileceklerini söylüyor.

Yenişehir İlçesi’ndeki Elazığ Caddesi üzerinde 4 bloklu Diyar Galeria İş Merkezi’nin yıkılmayan iki bloğunda mahsur şekilde kalan 12 kedi, 1 köpek ve 1 kuş buradan kurtarılmayı bekliyor.

Galeria İş Merkezi’nin ayakta kalan A Bloğunda mahsur kalan kedisinin oradan kurtarılması için mücadele veren Erol Yaman, “İlk günden şimdiye kadar her türlü girişimimiz oldu. Bize sadece binaya girilemeyeceğini, önce insanları kurtaracaklarını söylediler. Bizi oyalıyorlar. Bu hayvanları binaya hasar vermeyecek bir şekilde kurtaralım dedik. Bize müsaade etmediler. Hala da hayvanlarımızın akıbetinden haberimiz yok. Sürekli idari engellemelerle karşılaşıyoruz” dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ ENGELLER BİR İZİN

Girişimde bulundukları tüm kurumların kendilerini oyaladıklarını ve umursamadıklarını söyleyen Hayvan Hakları Savunucusu Nilay Yılmaz da “Biz vinç kiralayıp hayvanları kurtarmak istedik. Emniyet ‘izin yok’ diye engelledi. Az önce Valinin özel kalemiyle görüştüm. AFAD’a tekrardan bildirdiklerini söylediler. AFAD’ı arıyoruz, ‘merdivenimiz yok’ açıklamasını yapıyorlar. Önümüzdeki engel bir izin. Eğer valilik bize özel izin verirse, hayvanları pencereye yanaşarak kurtarabiliriz” diye belirtti.

Mahsur kalan hayvanların açlık ve susuzlukla zarzor yaşam mücadelesi verdiğini söyleyen getiren Diyarbakır Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Leyla Naz Eren ise, “İlk başta bize ‘Enkaz kaldırıldıktan sonra hayvanların tahliyesine izin verilecek’ dediler. Ardından görüşmeler sonucu AFAD İl Müdürü İlhami Çakmak tarafından ‘Hayvanların tahliyesine izin vermeyeceğiz. Çok riskli buluyoruz. Hiçbir vatandaşın hayatını tehlikeye atamayız. Binaya en küçük darbe yıkılmasına sebep olabilir’ bilgisi verildi” açıklamasını yaptı.

Galeriada Mahsur Kalan Hayvanlar İçin Harekete Geçtiler!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!