Guatemalalı Carla Diyarbakır’a Gelip Müslüman Oldu

featured

Diyarbakır’da edebiyat öğretmeni Recep Özoğul, pandemi döneminde dil öğrenmek için sosyal medya üzerinden katıldığı bir grupta “Carla Guadalupe” adlı Guatemala vatandaşıyla tanıştı. Carla’nın İslam’a ilgisinin olduğunu fark eden Özoğul, daha sonra kendisine Müslümanlık dinini anlattı.

Bu zaman içerisinde Carla, ilk fırsatta Türkiye’ye gelip Müslümanları daha yakından tanımak istediğni söyledi. Diyarbakır’ın Sur ilçesine gelerek Ulu Camii Rehberi Yaser Aydın’ın İslam’la ve Müslümanlarla ilgili bilgi vermesinin ardından, Sur İlçe Müftülüğünde düzenlenen törende Müslüman olan Carla, Büşra adını aldı. Müslüman olduktan sonra gözyaşlarına hakim olamayan Büşra, törende İslam’ın şartları ve imanın şartlarını Sur İlçe Müftüsü İlhan Günay ve Ulu Camii Rehberi Yaser Aydın’ın rehberliğinde öğrendi.

İHA muhabirine açıklamala yapan Sur İlçe Müftüsü İlhan Günay, Büşra’nın İslam dininin kimsenin kimseden üstün olmadığı bir din olduğunu kabul ederek Müslüman olduğunu ifade etti. Ayrıca Günay, “12 bin kilometre öteden gelip, 5. Harem-i Şerif’te İslam’ı kabul eden ve Carla Guadalupe ismini terk edip Büşra ismini alan kardeşimizin adına biz çok mutluyuz. Büşra kardeşimizin İslamiyet’i kabul etmesi, Recep Özoğul kardeşimizin vesilesiyle oldu. Recep kardeşimiz, Büşra kardeşimize İslam dininin ne kadar güzel bir din olduğunu, kardeşlik ve uhuvvet dini olduğunu, kimsenin bir diğerinden üstün olmadığını anlatarak, Müslümanlığa ikna etmiştir” sözlerini kullandı.

Büşra’nın Müslümanlık hakkında uzun araştırmalar yaptığını ifade eden edebiyat öğretmeni Recep Özoğul ise şunları söyledi:
“Pandemi döneminde, sosyal medyada yabancı dilimi geliştirmek için bir gruba girdim. Grupta daha çok Latin Amerika ülkesinden insanlar vardı. Grupta Carla (Büşra) ile tanıştım. Kendisi İslam dini ile ilgili bana çok soru sormaya başladı. Onun bu ilgisini fark edince ben de elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Bu zaman içerisinde Büşra’yı ülkemize davet ettim. 2 sene sonra anca gelebildi. Büşra, burada da Müslümanları yakından tanıma fırsatını buldu.”

Büşra’nın Müslüman olmasından sonra çok mutlu olduklarını açıklayan Özoğul, “Büşra Müslüman olmasını isteyince biz de ona vesile olduk. Müslüman olma boyutunu araştırıp en iyi şekilde nasıl yürütebiliriz diye. Daha sonra Sur İlçe Müftülüğümüz ile irtibata geçip, kendileri ile gerekli süreci gerçekleştirdik. Büşra’nın Müslüman olmasından sonra çok mutluluk duyuyoruz” dedi..

Guatemalalı Carla Diyarbakır’a Gelip Müslüman Oldu
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!