Dolar 19,1783
Euro 20,9088
Altın 1.220,93
BİST 4.896,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 8°C
Çok Bulutlu
Diyarbakır
8°C
Çok Bulutlu
Cum 14°C
Cts 17°C
Paz 19°C
Pts 21°C

Hangi Saç Ekim Yöntemi Size Uygun? Tüm Saç Ekimi Teknikleri!

Hangi Saç Ekim Yöntemi Size Uygun? Tüm Saç Ekimi Teknikleri!
27 Haziran 2022 17:56

35 yaşına gelindiğinde, erkeklerin yaklaşık üçte ikisinde bir dereceye kadar saç dökülmesi görülür ve bu oran 50 yaşından sonra %85’e çıkar. Etkilenen sadece erkekler değildir.. Bu sayının neredeyse yarısını kadınlar oluşturur..

Saç ekimi, saç derisinin sınırlı veya hiç büyümeyen bölgelerine saç büyümesini geri kazandırmayı amaçlar. Birçok saç dökülmesi türü için etkili tedavilerdir, ancak gelecekteki saç dökülmesini durduramazlar.

Saç dökülmesi ve saç incelmesi yaşlanmanın normal bir parçasıdır, ancak tıbbi bir durum veya kafa derisine travma nedeniyle de ortaya çıkabilirler. Saç dökülmesi yaşayan bazı kişiler, kozmetik veya rekonstrüktif nedenlerle saç ekimi yaptırmayı tercih edebilir.

Bu yazıda, farklı saç ekimi türlerinin başarı oranlarına, ne kadar süre dayandıklarına ve olası yan etkilerine bakıyoruz. Hadi başlayalım!

Peki Seç Ekimi Ne Kadar Başarılı?

Genel olarak, tatmin edici bir dolgunluk elde etmek için birkaç cerrahi seans gerekebilir ve her seans arasında genellikle birkaç aylık bir iyileşme aralığı önerilir. Tam bir nakil serisi ile nihai sonucu görmeniz iki yıl kadar sürebilir. İhtiyaç duyacağınız kapatıcılık miktarı kısmen saçınızın rengine ve dokusuna bağlıdır.

Kaba, gri veya açık renkli saçlar, ince, koyu renkli saçlardan daha iyi kapatıcılık sağlar. İlk seansta ekilen büyük fişlerin sayısı kişiden kişiye değişir ancak ortalama 50 civarındadır. Mini greftler veya mikro greftler için bu sayı seans başına 700’e kadar çıkabilir.

Saç Ekim Yöntemleri!

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE):

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu veya FUE, belki de en çok gerçekleştirilen saç ekimi tekniklerinden biridir ve günümüzün gelişmiş saç değiştirme teknolojisi yöntemi olarak kabul edilir.

FUE Saç Ekimi‘nin büyük faydaları vardır. Birincisi, donör alanından alınacak bir donör doku şeridi gerektirmez ve daha da iyisi, yara izi olmaz. FUE saç ekimi tekniği‘ni kullanarak, her bir foliküler ünite, minimum rahatsızlık ile doğrudan kafa derisi üzerindeki donör alanlardan tek tek çıkarılır ve hastaların tümü, ameliyat sonrası nispeten ağrısız olduğunu iddia eder.

Artıları şunları içerir:

FUE geleneksel yöntemlerden daha az invazivdir

– FUE iz bırakmaz

– Hızlı iyileşme

– Küçük veya ağrı yok

Doğrudan Saç Ekimi (DHI):

Doğrudan Saç Ekimi veya DHI saç ekimi, hasat edilen greftlerin DHI İmplanter veya CHOI Pen olarak da adlandırılan bir DHI Kalemi kullanılarak ekilmesidir.

DHI, implante edilen her yeni folikülün açısını, derinliğini ve yönünü kontrol etmek için CHOI Kalemini kullanır. DHI tekniğinin en büyük avantajı, mevcut saçlar arasına greftler ekerek saç yoğunluğunu arttırma kolaylığıdır. Ayrıca alınan greftler CHOI kalemi kullanılarak doğrudan alıcı alana ekildiği için “kanal açılmasına” gerek yoktur.

Artıları şunları içerir:

– Vücut dışında kalan greftlerin süresini kısaltır, böylece güçlü ve sağlıklı greftler elde edilmesini sağlar.

– Mükemmel saç folikülü hayatta kalma oranları.

– Azaltılmış kanama

– Daha hızlı kurtarma

– Alıcı sitenin traş edilmesi gerekmez

Safir Saç Ekimi

Safir Saç Ekimi FUE, bu bıçakların alıcı bölgede kanal açmak için farklı bir yöntem kullanan değerli bir taştan yapılması dışında önceki tekniğe benzer.

Safir FUE tekniği kullanılarak, Klasik FUE’de kanallar veya delikler, slitler yerine çok ince iğnelerle özel safir bıçaklar ile açılır.

Kısacası, delikler lateral yerine yuvarlak bir şekle sahiptir, ancak bu şekilde her bir delik, saç köklerinin çapı ile tam olarak aynı boyuta sahip olacaktır, bu da her bir delik çok küçük ve çok küçük olduğu anlamına gelir.

Safir FUE yöntemi ile dairesel kesilerle (safir bıçaklar sayesinde) daha küçük kanalların açılması mümkündür. Bu nedenle iyileşme Klasik FUE’ye göre daha kısadır.

Safir FUE, saç köklerinin kaymasını veya hareketini önleyen daha küçük kanallar sayesinde her saç kökü için daha yüksek oranda saç çıkmasını garanti eder.

Artıları şunları içerir:

-Kesiler hassas ve eşit

– Daha düzgün kesiler (mikro kesiler)

– Safir bıçakların kesileri ayarlanabilmektedir.

Vücut Kılından Başa Nakli (BHT):

Body Hair Transplant veya BHFUE, donör “bankasını” genişleterek bunu yeterli saç kaynağı olmayan erkekler arasında popüler hale getirir.

Saç ekimi uzmanlarınınbize söylediği gibi, olasılık, vücut ve kafa arasındaki saçın benzerliği, donör alanın boyutu ve vücut kıllarının uzunluğu gibi çeşitli değişkenlere bağlıdır. Vücut kıllarının büyüme döngüsü, kafa derisi kıllarınınkinden farklıdır. 12-18 ay boyunca ekilen saçlar olgunlaşır ve kalıcı ve tamamen doğal saç büyümesi sağlanır.

İğnesiz Jet Enjektör Saç Ekimi

İğnesiz (Uyuşturucu) Enjektörler veya Jet Enjektörler, silikon kafaları aracılığıyla cilde lokal anestezik bir ilaç enjekte etmek için yüksek hava basıncı kullanır. Hava basıncı, cilde ultra hızlı (saniyenin üçte birinden daha az) nüfuz etmesini sağlar.

Jet Enjektörler ağrıyı %70 oranında azaltır ve nedeni ne olursa olsun iğne ile enjeksiyon istemeyen hastalara rahatlık verir. Hiç acı duymayacaksınız. Bu cihaz, saç ekimi işleminden önce ekstraksiyon ve ekim alanlarını uyuşturmak için kullanılır.

Saç ekimi kalıcı mı?

Çoğu durumda, başarılı bir saç ekiminden sonra kişi daha kalın görünen saçlara sahip olacaktır. Ancak işlemden sonra saçlarda incelme ve dökülme yaşamaya devam edebilirler ve bu da saça doğal olmayan veya düzensiz bir görünüm verebilir. Daha uzun süreli sonuçlar için, kişilerin takip nakli gerektirebilir.

Yan etkiler

ASPS, kalifiye ve deneyimli bir cerrah tarafından yapıldığında saç ekimlerinin genellikle güvenli olduğunu söylüyor. Ancak başarılı saç ekimlerinde bile bazı yan etkiler görülebilir.

Enfeksiyon veya kanama

Saç ekimi, deride kesikler veya kesikler yapmayı içerir. Bir cerrah donör folikülleri çıkarmak için bir kesi yapar ve saç derisinde foliküllerin yerleştirileceği küçük kesiler yapar. Herhangi bir kesi ile enfeksiyon veya aşırı kanama riski vardır.

Yara izleri

Hem donör bölgede hem de ekim yapılan bölgede iz kalma riski de vardır. Kişi, prosedüre karar vermeden önce bu riskler hakkında cerrahıyla konuşmalıdır.

FUSS yöntemi, cerrahın kafa derisinden bir şerit çıkardığı yerde genellikle uzun, doğrusal bir iz bırakır. Bu yara, çevresinde yeni saçlar çıktıkça kamufle olabilir. Ancak iyileşme sırasında genişlerse, çevresindeki saçlar inceyse veya kişi kısa giyerse görülebilir

Ağrı ve şişlik

Bazı insanlar işlemden sonra ciltleri iyileşirken ağrı hissedebilir. Cerrahları, bu konuda yardımcı olmak için onlara ağrı kesici sağlayabilir. Ayrıca cilt iyileştikçe baş ve yüzlerinde bir miktar şişlik olabilir.

Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiğimiz güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.