Korona virüsü iddialarına yalanlama!

03.02.2020

195 Kişi Okumuş

0 Yorum

Korona virüsü iddialarına yalanlama!

Çin’den Diyarbakır’ gelen bir vatandaşın korona virüsü taşıdığı iddialarına ilişkin yazılı bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürlüğü, “Öne sürülen iddialar gerçeği yansıtmamaktadır, ilimizde virüse yönelik herhangi bir bulguya rastlanmamıştır” dedi

DİYARBAKIR ONLİNE – Diyarbakır’da Çin’den gelen bir kişi, korona virüsü taşıdığı şüphesiyle Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvurduğu iddia edildi. Söz konusu iddiaların sosyal medya hesaplarından yayılması üzerine kentte bazı vatandaşlar panik oldu.  Bunun üzerine Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. İddiaların asılsız olduğu vurgulanan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Bazı sosyal medya hesaplarında ve İnternet sitelerinde İlimizde Çin’den yayılan ‘Koronavirüs’ şüphesiyle bir vatandaşımızın hastaneye yatırıldığı iddia edilmiştir. Öne sürülen iddialar gerçeği yansıtmamaktadır, ilimizde virüse yönelik herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.  24.01.2020 tarihinde Çin’den Ülkemize giriş yapan bir vatandaşımız 25.01.2020 ve 27.01.2020 tarihlerinde Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi acil servisine başvurmuş olup, yapılan muayene ve tetkiklerinde herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

“Hergangi bir enfeksiyon bulgusuna rastlanmamıştır”

Söz konusu vatandaşımız 03.02.2020 tarihinde (bugün) saat 17.00 civarında üst solunum yolu enfeksiyonu şikayetiyle yeniden hastaneye başvuda bulunmuş ancak yapılan değerlendirmesinde hergangi bir enfeksiyon bulgusuna rastlanmamıştır.  Çin de ikamet ettiğini belirten vatandaşımız İnternette dolaşan haberler nedeni ile yoğun anksiyete yaşadığını bu yüzden acil servise başvurduğunu belirtmiştir. Vatandaşımızın her ihtimale karşı laboratuar tetkikleri alınarak ilgili birimlere gönderilmiştir. Vatandaşımız tedbir ve gözlem amacıyla Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinde takibe alınmıştır.”

Diyarbakır Tabipler Odasından açıklama

bu arada Diyarbakır Tabip Odası (DTO) da  koronavirüs şüphesiyle Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildiği iddia edilen hastaya ilişkin bilgilendirme amaçlı açıklama yaptı. Haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada “Epideminin görüldüğü bölgeye 13 gün önce seyahati olan ancak herhangi bir şikayeti koronavirüse ait semptrom ve bulgusu olmayan bir hastanın başvurusu üzerine ‘Diyarbakır Gazi Yaşargil EAH koronavirüse rastlandığına’ dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bölgeye seyahati nedeniyle anksiyete yaşayan hastadan gerekli sürüntü ve örnekler alınmış olup, vaka tedbir amaçlı gözlem altında takip edilmektedir. Bunun dışındaki diğer bilgilere itibar edilmemelidir” ifadelerine yer verildi. (Haber Merkezi)

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz