Korona virüsünün az bilinen semptomları..

featured

Dünya Sağlık Örgütü, korona virüsünün en yaygın semptomlarını ateş, kuru öksürük ve yorgunluk olarak sıralıyor. Gazeteduvar’da yer alan habere göre burun akıntısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, kaslarda ağrı, ishal, koku ve tat kaybı da yaygın belirtiler olarak listeleniyor. Fakat yapılan araştırmalarda, hastalar arasında bazı başka sıradışı belirtiler görüldüğü ortaya çıktı. İşte o belirtiler:

‘Covıd parmağı’

Birçok ülkedeki hastalar, ayak parmaklarında soğuk ısırmasına benzeyen kızarıklık ve kaşıntılar olduğunu bildirdi. ‘Covid parmağı’ olarak anılan bu durumu yaşayan hastaların birçoğu, diğer belirtileri de göstermedi. Bu kaşıntılar kızarıklık ve morluk şeklinde kendini gösteriyor; sadece ayak parmağında değil, ayakların yan kısımları, topuklar ve hatta ellerde de görülebiliyor. Avrupa Pediatrik Dermatoloji Dergisi’ndeki bir makalede, bu semptomun İtalya’da Covid-19’a yakalanan çocuk ve gençler arasında çok yaygın olduğu belirtildi.

Konjunktivit/göz kızarıklığı

Göz kapaklarını için iltihaplanması anlamına gelen konjunktivit, Covid-10 hastaları arasında nadir bir semptom olarak görülüyor; bu kişilerin gözyaşlarında viral partiküller bulunuyor. İngiliz araştırmacılar, üst solunum yollarındaki enfeksiyonların ikincil bir komplikasyon olarak konjunktivite yol açabildiğini, Covid-19’da da bu durumun görüldüğünü belirtiyor. Ancak konjunktivitin Covid-19’un son safhalarında görüldüğü, bu nedenle ateş veya öksürük belirtisi göstermeyen ama sadece konjunktivit olan kişilerin endişelenmemesi gerektiği vurgulanıyor.

Lıvedo veya nekroz (doku ölümü)

İspanya’da 375 korona virüsü hastası üzerinde yapılan bir inceleme, vakaların yüzde 6’sında, kan dolaşımı sorunları kaynaklı olarak cildin renginin değiştiğini ve doku ölümleri gerçekleştiğini tespit etti. Bu durumda deri alacalı bir renge bürünüyor. Araştırmada, bu semptomun genellikle Covid-19’u çok ağır geçiren daha yaşlı hastalarda görüldüğü belirtildi. Bununla birlikte, hastaneye yatacak kadar ağırlaşmayan hastalarda da doku ölümüne rastlandı.

Baş dönmesi ve baş ağrısı

Çin’de 214 vaka üzerinde yapılan bir araştırmada, korona virüsü hastalarının yüzde 36.4’ünün baş dönmesi ve baş ağrısı gibi nörolojik semptomlar gösterdiği tespit edildi. Bu oran, ağır hastalar arasında yüzde 45.5’e kadar yükseldi.

Karıncalanma ve yanma

Birçok korona virüsü hastasının da karıncalanma, hatta yanma hissinden şikâyet ettiği biliniyor. New York’taki Mount Sinai Hastanesi’nden enfeksiyon uzmanı Dr. Waleed Javaid, bu belirtilerin bizzat virüsün kendisinden değil, hastaların bağışıklık sisteminin verdiği tepkiden kaynaklanma ihtimaline dikkat çekti. Javaid, bağışıklık hücrelerinin aktive olmasıyla vücuda çok sayıda kimyasal salındığını, bu durumun karıncalanma hissine yol açmasının başka hastalıklarda da görüldüğünü anlattı.

Korona virüsünün az bilinen semptomları..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!