Musa Anter vurulduğu sokakta anıldı!

Musa Anter vurulduğu sokakta anıldı!
20 Eylül 2022 17:40

Kürt bilge Musa Anter, ölümünün 30’uncu yılında vurulduğu sokakta anıldı. Gazeteci Hüseyin Aykol, “Büyüyerek devam ediyoruz” dedi..

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’ın Seyrantepe semtinde öldürülen Kürt bilge, gazeteci ve yazar Musa Anter (Apê Musa) için anma etkinliği düzenledi.

Anmada konuşan Dicle Müftüoğlu, “Kürt halkının bilgesi, Kürt gazetecilerin öğretmeni Musa Anter 30 yıl önce bu sokakta katledildi. Ona sıkılan kurşun bir halkın diline, hakikat arayışına sıkıldı. Apê Musa’nın katledilmesiyle bu halkın susturulması ve kalemsiz kalması amaçlandı. ‘Kürt basınının çınarı katledilirse bu halk susar’ diye düşünüldü. Evet, öğretmenimiz, Apê Musa’mız bu sokakta katledildi ve kalemi kanlar içinde kaldı. Ama ardılları o kalemi alarak gerçekleri yazmaya devam etti. Cengiz Altun’lar, Gurbetelli’ler, Ferhat Tepe’ler, Deniz Fırat’lar, Nujiyan Erhan’lar o kalemi devraldı ve bizlere bıraktı” diye konuştu.

ETİKETLER:
Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.