Önemli Uyarı: Diyarbakır’da Bazı Testlerde Domuz Gribi Çıkıyor!

featured

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, Diyarbakır‘da yapılan bazı testlerin sonucunda domuz gribi tespit ettiklerini açıkladı.. Ekim ayından bu yana düşmeyen gribal enfeksiyon vakalarıyla karşı kaşıya olunduğunu ifade eden Abdurrahman Şenyiğit, sömestr tatilinin erkene alınması gerektiğinin altını çizdi..

Ülkemizde gribal enfeksiyonlardan kaynaklı artan vakalar sonrası Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit tarafından dikkat çeken sömestr tatili açıklaması geldi. Geçmeyen öksürük, ateş, halsizlik ve boğaz ağrısı gibi geçmeyen şikayetler ilimiz için son günlerde hemen hemen herkesin gündeminde. Kış mevsiminde havaların tam soğumasıyla birlikte, özellikle okula giden çocukların salgını devamlı birbirlerine bulaştırması sonucu hem yetişkinler hem de, ebeveynler arasında geçmeyen bir girbal hastalık döngüsü oluşmaktadır. Uzmanlar ise, bu önemli sağlık durumunun ilerlememesi adına sömestr tatilinin erken bir tarihe alınması gerektiği uyarısında bulunuyor.

MASKE TAKILMASI ÖNERİLMELİ

İHA’ya son derece önemli açıklamalarda bulunan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, şu anda da maske takılmasının son derece önem arz ettiğini söyledi.

Bu mevsim covid-19’dan ziyade gribal enfeksiyonların ön planda olduğunu söyleyen yapan Prof. Şenyiğit, “Maalesef yaklaşık olarak son 3 yılımız covid ile mücadeleyle geçti. Ama bugün için baktığımız zaman covid-19’dan ziyade diğer gribal enfeksiyonların ön planda olduğunu görmekteyiz. Bazı hocalarımızın açıklaması oldu. Maske ile vücut direncimiz düştü diye. Bu maskenin yanlış bir tercih olduğu anlamına kesinlikle gelmemelidir. O dönemde bulaşıcılığın büyük bir miktarda ortadan kaldırılması için mutlaka maske takılması gerekiyordu. Bugün de maske takılmasının önerilmesi doğru bir karardır” açıklamasında bulundu.

Ekim ayından bu yana düşmeyen gribal enfeksiyon vakalarıyla karşı kaşıya olunduğunu söyleyen Abdurrahman Şenyiğit, “Son yıllarda gribal enfeksiyonları fazla görmüyorduk. Bunun sebebi ise maske taktığımızdan dolayıydı. Ama bugün için birçok virüs ile maske takmadığımız için temas içerisindeyiz” dedi..

Diğer yandan, grip ve covid-19 enfeksiyonları için yapılan bazı testlerde domuz gribi vakalarına rastlanıldığını belirten Prof. Dr. Şenyiğit, domuz gribinin eskisi gibi öldürücü olmadığını sözlerine ekledi.

SÖMESTR TATİLLERİ EN AZ 1-2 HAFTA KADAR ERKENE ALINMALI

Grip vakalarının bu seyirde devam etmesi sonucunda sömestr tatilinin acilen öne çekilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunan Prof. Dr. Şenyiğit, “Ataklar böyle devam ederse yarıyıl (sömestr) tatilinin erkene alınması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü çocuklar virüsü istemeyerek kendi arkadaşından alıp evine götürüyor. Dolayısıyla bu döneme mahsus sömestr tatillerinin 1-2 hafta kadar erkene alınması gerektiğini düşünüyorum. Bu uygulamanın çok büyük faydası olacaktır” gibi önemli açıklamalarda bulundu.

Önemli Uyarı: Diyarbakır’da Bazı Testlerde Domuz Gribi Çıkıyor!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!