‘ÖNLENEBİLİR ÖLÜMLER KADER DEĞİLDİR’

featured

Elazığ’da deprem ve Van’da ise çığ faciasında yaşanan ölümlere ilişkin açıklama yapan Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, “Afetler ve önlenebilir iş kazaları sonucu ölümler kader değildir” dedi

DİYARBAKIR ONLİNE– Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, Elazığ’da meydana gelen deprem ve Van’da ise yaşanan çığ faciasında yaşanan ölümlere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Elazığ’daki depremde 41, Van’da ise ard arda yaşanan çığ faacialarının sonucunda toplam 40 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Yener, Van halkına başsağlığı dileklerini iletti.

‘Deprem ve çığ önlenemez ama ölümler önlenebilir’

Her yıl en az bin 500 işçinin iş cinayetlerinde, çok sayıda kişinin de depremlerde yaşamını yitirdiğini kaydeden Yener, “Karadeniz’de yaşanan sellerde onlarca can yitimi yaşandı.  Ve Biliyoruz ki bu kayıplar şehirlerin ve yolların yanlış planlanması; bilim ve tekniğe, mesleki teknik gerekliliklere, uzmanlıklara uyulmaması, göz ardı edilmesi ve doğaya yanlış müdahalelerin ardından oluşmaktadır. Deprem ve çığ belki önlenemez ama ölümlerin pekala önlenebileceğini, örneğin deprem sonucu kimsenin burnunun bile kanamadığı ülke örneklerinden biliyoruz. Ancak ülkemizdeki yaygın durum, kaza ve felaketler ile ölümlere alışmaktır; felaketlerin fiziki ve sosyal sonuçlarını önlemek ve azaltmak yerine zarar gören mağdurlara (afet sonrası müdahale, kurtarma ve yardım çalışmaları önemli olmakla birlikte) verilen sıcak yemeği, çadırı vb. başarı saymaktan ibarettir. Diğer yandan belirtmeliyiz ki bilim insanlarıyla, sendikalarla, meslek örgütleri ile inatlaşmak, mesleki uzmanlık ve gereklilikleri göz ardı etmek, bilim ve tekniğin gerekliliklerine uymamak ve olayları kadere, “takdiri ilahiye” vb. bağlamak sosyal yaraların oluşmasını ve ölümleri önlememekte, sadece artırmaktadır” dedi.

‘Ölümleri önleyen bir yaklaşım ve siyaset gerekiyor’

Siyasi iktidara, bakanlara ve yetkililere şu çağrıda bulunan Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener şunları söyledi;

“Gelin bu ülkede her faaliyeti insan ve çevre odaklı düşünelim! Bilim insanlarının, meslek örgütlerinin, sendikaların bilim-teknik-insan eksenli önerilerini dinleyin! Risklerin yönetilmesinde görüşlerimizin alınması, önerilerimizin önemsenmesi, bilimsel teknik gerekliliklere uyulması, kazaları önlemeye, kaza ve afetler sonucu ölümlerin olmamasına katkı sağlayacaktır. Toprak altından, kar altından, işyerlerinden cenazeleri çıkarmak değil, ölümleri önleyen bir yaklaşım ve siyaset gerekiyor.” (Haber Merkezi)

‘ÖNLENEBİLİR ÖLÜMLER KADER DEĞİLDİR’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!