SSPE hastalarının yakınları Diyarbakır’da çağrıda bulundu!

featured

Diyarbakır’da açıklamalarda bulunan SSPE hastalarının aileleri devlete çağrıda bulundu. Aileler, “Çocuklarımızın gözlerimizin önünde eriyip gitmelerine, umutsuzluğa ve çaresizliğe karşı çözüm, tedavi ve umut bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Engelsiz Bileşenler Federasyonu, Diyarbakır SSPE (kızamık) Çocuk Hastalığı ve Hasta Yakınları Yardımlaşma Derneği, SSPE hastalarının yaşam kalitesini artıracak yeni politikaların belirlenmesi amacıyla Diyarbakır’da basın açıklaması gerçekleştirdi.

TOPLUMUN KANAYAN YARASI

Diyarbakır Merkez Bağlar ilçesinde bulunan Göletli Park’ta yapılan açıklamada konuşan Engelsiz Bileşenler Federasyonu Başkanı Abdülmecit Yılmaz, SSPE’nin toplumun kanayan bir yara olduğunu belirterek, şunları sözleri kullandı:

“Federasyon olarak yıllardır mücadele ediyoruz. Sesimizi kamuoyu ve ilgili mercilere ulaştırmaya çalışıyoruz. Çözüme kavuşturmak istediğimiz sorunlardan biri de SSPE hastalarının durumu. Bu hastalık gün geçtikçe yavrularımızı elimizden almaktadır. 1990’lı yıllarda Türkiye’de SSPE’ye yakalanan hastaların durumu hala çözülmemişken kızamığın yeniden hortlaması ve bu hastalığın tekrardan yayılması bizleri endişelendirmektedir. Ailelerimiz perişan durumdadır. Lütfen sesimize kulak verin. Bu yaranın kapanması için bize destek verin”

“ACİLEN TEDAVİ ARAYIŞINA GİRİLMELİ”

Ardından basın açıklamasını okuyan Diyarbakır SSP Derneği Başkanı Ercan Akto, SSPE’li bireyler ve aileleri olarak Türkiye’de 2 bin insanın yaşam hakkı için bu açıklamayı yaptıklarını söyledi.

Akto, çare bulunması ve ölümlerin durdurulması için ilgili kamuoyunun, kamu kurumlarının ve Sağlık Bakanlığının gecikmeksizin bir tedavi arayışına girmesi gerektiğini vurguladı.

SSPE hastalarının yakınları Diyarbakır’da çağrıda bulundu!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!