Dolar 19,0510
Euro 20,5023
Altın 1.211,97
BİST 5.031,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 18°C
Yağmurlu
Diyarbakır
18°C
Yağmurlu
Paz 18°C
Pts 19°C
Sal 15°C
Çar 10°C

Yahudilerin Tarihi ve Yahudilik Dini Hakkında Herşey

Yahudilerin Tarihi ve Yahudilik Dini Hakkında Herşey
27 Ocak 2023 15:53

Yahudilerin tarihi, M.Ö. 2000’li yıllara kadar uzanır. Yahudiler, Kudüs ve Filistin bölgesinde yaşayan Habeşli bir kabile olarak kabul edilir. M.Ö. 1800’lü yıllarda, Yahudiler, İsrail kralı I. Saul tarafından yönetilen bir devlet haline gelir. Daha sonra, İsrail kralı II. David ve oğlu Salomo tarafından yönetilen bir İsrail Krallığı oluşur. Ancak, M.Ö. 586 yılında Babil İmparatorluğu tarafından işgal edilir ve Yahudiler, Babil sürgününe gönderilir.

M.Ö. 538 yılında, Pers İmparatorluğu tarafından işgal edilen Babil, Yahudilerin geri dönüşüne izin verir. Yahudiler, Israil‘e geri döner ve Second Temple (İkinci Tapınak) inşa ederler. Ancak, M.S. 70 yılında Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilir ve Second Temple yıkılır. Yahudiler, yine sürgüne gönderilir ve diaspora (dağılma) başlar.

Yahudiler, tarih boyunca birçok kez yerinden edilmiş ve sürgün edilmiştir. M.S. 638 yılında, Araplar İsrail’e yerleşti, Yahudiler için cazip bir yer haline gelmeye başlar. M.S. 1096 yılında, Hristiyan Avrupalılar tarafından başlatılan İspanyol İskânı, Yahudiler için cazip bir yer haline gelir. M.S. 1492 yılında, İspanya’daki Yahudiler, İspanyol İskânı’ndan etkilenir ve İspanya’dan sürgün edilir.

Yahudilik Dini

Yahudilik, İsrail halkının dinidir. Yahudiler, Yahudilikte inançlarını, kurallarını ve ritüellerini uygulayan bir topluluk olarak tanımlanır. Yahudilik, İbrani kökenli bir dindir ve İsrail halkının kökenine dayanır. Yahudilikte inanılan ilk tanrı İsrailoğulları‘nın atası İbrahim tarafından tanıtılmıştır. Yahudilikte Tanrı ile insanlar arasındaki ilişki önemlidir ve Tanrı ile insanlar arasındaki bu ilişkiye “birlik” denir. Yahudilikte, Tanrı insanların aracılığı ile dünyayı yaratmış ve insanları yönetmeye devam etmektedir.

Yahudilik, tarihi boyunca birçok farklı formda evrimleşmiştir. Yahudilik, Yahudilerin Babil‘de esareti sırasında ortaya çıkmıştır ve daha sonra Yahudilerin Yahudi İmparatorluğu‘nun yıkılışı sonrasında ortaya çıkan diaspora sırasında farklı formlar almıştır. Yahudilik, Yahudilerin İsrail’e geri dönüşleri sonrasında da evrimleşmiştir ve bugün Yahudilik, farklı birçok formda varlık göstermektedir. Yahudilikte, Tanrı ile insanlar arasındaki ilişki önemlidir ve Tanrı ile insanlar arasındaki bu ilişkiye “birlik” denir.

Yahudilikte, Tanrı insanların aracılığı ile dünyayı yaratmış ve insanları yönetmeye devam etmektedir. Yahudilikte, insanların Tanrı ile olan ilişkileri kurallar ve ritüeller ile belirlenir. Yahudiler, Tanrı’ya karşı sorumlu olduklarını ve Tanrı’nın emirlerini yerine getirmek zorunda olduklarını inanırlar. Yahudiler, Tanrı’nın emirlerini yerine getirmek için Tevrat‘ı kullanırlar.

Yahudilik Kuralları

Yahudilikte, insanların Tanrı ile olan ilişkileri kurallar ve ritüeller ile belirlenir. Yahudiler, Tanrı’ya karşı sorumlu olduklarını ve Tanrı’nın emirlerini yerine getirmek zorunda olduklarını inanırlar. Yahudiler, Tanrı’nın emirlerini yerine getirmek için Tevrat’ı kullanırlar. Tevrat, Yahudilerin Tanrı ile olan ilişkilerini belirleyen kuralları içerir.

Yahudilikte, önemli olan kurallar arasında şunlar yer almaktadır:

 • Shabbat (cumartesi) gününün kutsal olduğu inanılır ve bu gün dinlenilir ve aile ile birlikte geçirilir.
 • Kashrut (beslenme) kurallarına uymak: Yahudiler, belirli hayvanların etini yemezler ve belirli yiyeceklerin nasıl hazırlandığına dikkat ederler.
 • Mikveh (ritüel banyo) kullanmak: Yahudiler, belirli durumlar için ritüel banyo kullanırlar.
 • Tefillin ve tallit (dua kitapları ve örtü) kullanmak: Yahudiler, namaz kılarken Tefillin ve tallit kullanırlar.
 • Tefillin (dua kitapları) kullanmak: Yahudiler, namaz kılarken Tefillin kullanırlar.
 • Tzitzit (örtü) kullanmak: Yahudiler, Tzitzit kullanırlar.
 • Brit milah (erkek çocukların sünneti) yapmak: Yahudiler, erkek çocuklarının 8. gününde sünnet ettirirler.
 • Bar/Bat mitzvah (ergenlik töreni) yapmak: Yahudiler, ergenlik çağına giren çocukların Bar/Bat Mitzvah töreni yaparlar.
 • Yahudiler, ölümün ardından aramıza ayrılmış olanlarının anısını sürekli olarak yaşatırlar.
 • Yahudiler, evlilik ve cinsel ilişkiler için belirli kuralları benimserler.
 • Yahudiler, özellikle kurban bayramı olan Rosh Hashanah ve Yom Kippur gibi önemli bayramları kutlar.

M.S. 19. yüzyılda, Yahudiler, Avrupa‘da özellikle Polonya, Litvanya ve Rusya‘da yoğun olarak yaşarlar. M.S. 20. yüzyılın başında, Yahudiler, siyasi ve ekonomik baskılara maruz kalmış ve özellikle Nazi Almanya’sı tarafından katledilmişlerdir.

İsrailoğulları Kimdir?

İsrailoğulları, Tanrı ile yaptıkları bir antlaşma sonucu, M.Ö. 2000’li yıllarda Kudüs ve Filistin bölgesinde yaşayan Habeşli bir kabile olarak kabul edilen Yahudilerin atası olarak kabul edilir. İsrailoğullarının hikayesi, Tanrı ile yaptıkları antlaşma ve onların Tanrı tarafından seçilmiş olarak kabul edilmelerine dayanır.

İsrailoğullarının hikayesi, Tanrı ile yaptıkları antlaşma ve onların Tanrı tarafından seçilmiş olarak kabul edilmelerine dayanır. İsrailoğullarının atası olarak kabul edilen İbrahim (Abraham), Tanrı ile yaptığı antlaşma sonucu İsrailoğullarının atası olarak kabul edilir. İbrahim, Tanrı’ya sadakatini kanıtlamak için oğlu İshak’ı (Isaac) kurban etmeye hazırdı. Ancak, Tanrı, İbrahim’i son anda durdurur ve İshak’ın yerine bir koç kurban eder. Bu olay, İbrahim ile Tanrı arasındaki antlaşmayı simgeler ve İbrahim’in İsrailoğullarının atası olarak kabul edilmesine neden olur.

İbrahim’in oğlu İshak’ın oğlu Yakup (Jacob) ise İsrailoğullarının soyunun devamını sağlar. Yakup, İsrailoğullarının soyadını alır ve onları İsrailoğulları olarak adlandırır. Yakup’un oğullarından biri olan Yusuf (Joseph), Mısır’da güçlü bir pozisyona yükselir ve tüm İsrailoğullarını Mısır‘a götürür. Mısır’da, İsrailoğulları, Firavun tarafından esaret altına alınır ve 400 yıl boyunca esaret altında yaşarlar. Ancak, Tanrı tarafından seçilmiş olarak kabul edilmelerine rağmen, İsrailoğulları, Musa (Moses) tarafından kurtarılır ve İsrail topraklarına geri dönerler.

Ağlama Duvarı Hakkında Bilgi

Ağlama Duvarı (Hebrew: הַכֹּתֶל הַמַּעֲרָבִי, HaKotel HaMa’aravi), Kudüs‘te bulunan ve Yahudiler tarafından en önemli ibadethane olarak kabul edilen yapıdır. Duvar, M.Ö. 70 yılında Roma İmparatorluğu tarafından yıkılan İkinci Beytülmali İbadethane’nin (Yahudi Tapınağı) bir kısmıdır.

Ağlama Duvarı, Kudüs‘ün batısında yer alır ve Yahudiler için önemlidir çünkü o, İkinci Beytülmali İbadethane’nin kutsal kabul edilen yerinin yakınındadır. Yahudiler, Ağlama Duvarı’na giderek duanın kabul edilme ihtimalinin yüksek olduğuna inanırlar ve duanın kabul edilmesi için duvarın arkasına notlar ve dilekler yazarlar.

Ağlama Duvarı’na gidenler genellikle yaptıkları duaların kabul edilmesi için yazılı notlar ve dilekler bırakırlar. Yahudiler, duvarın arkasına yazdıkları notların, Tanrı tarafından duyulmasını ve kabul edilmesini umarlar. Ağlama Duvarı, Yahudiler için çok önemli bir yerdir ve tarihi, kültürel ve dini anlamlar taşır.

Ağlama Duvarı, İsrail-Filistin geriliminin merkezinde olduğu için, zaman zaman güvenlik sebepleri nedeniyle ziyaretçiler için kapalı olabilmektedir. Ağlama Duvarı’nın tarihi ve kültürel anlamı nedeniyle, Birleşmiş Milletler tarafından Kudüs’ün kültürel mirası olarak kabul edilmiştir ve UNESCO tarafından Kudüs‘ün Kültürel Mirası olarak tescillenmiştir.