Diyarbakır’lı Tatlıcılar 1 Ay Fiyat Sabitleme Kararı Aldı!

featured

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin zincir marketlere yönelik çağrısı sonrası “fiyat sabitleme ve indirim” politikasına Diyarbakır’daki tatlıcılar da katıldı.

Diyarbakır Lokantacılar Kebapçılar ve Tatlıcılar Odası (DİLTO) Başkanı Haşim Elkaan, ocak ayı boyunca ‘burma kadayıf’ fiyatlarında indirim ve sabitleme yaptıklarını açıkladı.

İHA’ya açıklamalarda bulunan Haşim Elkaan, Coğrafi Tescil İşaret Belgesi verilen ‘cevizli burma’ fiyatında 40 lira, ‘fıstıklı burma’ fiyatında ise 30 lira indirim yapıldığını söyledi.. İşte detaylar..

Ocak ayı boyunca 180 ve 240 TL olan burma kadayıfın fiyatında sabitleme kararı aldıklarını söyleyen Haşim Elkaan, “2022 yılında esnafımızın bazı zorlukları oldu. Kullandığımız malzemelerde de fiyat yükselmeleri oldu. Hükümetimizin açıkladığı fiyat sabitleme politikası var. Biz de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile yapmış olduğumuz istişareler sonucunda Coğrafi Tescil İşaret Belgesi almış ve Diyarbakır’ımızın iftiharı olan cevizli ve fıstıklı burma kadayıfımızın fiyatını 1 ay sabitliyoruz. Maliyet fiyatı yükselse de 220 Türk Lirası olan cevizli burma kadayıfımızı 180 Türk Lirasına indirip 1 ay boyunca sabitledik. Diğer yandan 270 Türk Lirası olan fıstıklı kadayıfımızı da 1 aylık 240 Türk Lirasına indirdik” açıklamasında bulundu.

Zam beklentimiz henüz yok

Fiyat sabitleme politikasının devam etmesiyle birlikte sektör olarak katkılarının da olacağını söyleyen Elkaan, “Biz de hükümetimizin uyguladığı politikaya destek vermek ve yaptığımız uygulamanın örnek olması amacıyla bu kampanyayı başlattık. Fiyatlar böyle sabit olduğu müddetçe Diyarbakır halkına olan desteğimiz devam edecektir. Şu an piyasanın gidişatına baktığımız zaman herhangi bir zam beklentimiz yok. Birçok firmanın sabitleme politikasına geçmesi sevindirici bir haberdir. Fiyat sabitleme politikası devam ederse bizim de katkılarımız devam edecek” ifadelerinde bulundu.

Tedarikçiker zam yapmadıkça fiyatlar sabit kalacak

Tatlı üreticisi olan Ahmet Altunbay, tüm firma ve sektörün elini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti.

Tedarikçilerin malzemelere zam yapmadığı müddetçe kendilerinin de fiyatları sabit tutacağının altını çizen Ahmet Altunbay, “Odamızın aldığı karar ile tatlılarda indirim kampanyası yaptık. Devletimizin de çağrısı bu yöndeydi zaten. Bu yüzden coğrafi işaretli burma cevizli kadayıfımızın fiyatını 220 Türk Lirasından 180 Liraya, burma fıstıklı kadayıfımızı da 270 Liradan 240 Liraya düşürüyoruz. Böylece 1 ay boyunca fiyatımızı sabit tutuyoruz. 1 ay sonra inşallah malzemelerde yükseliş olmazsa fiyatlarımızın bu miktarda sabit kalmasını düşünüyoruz. Tedarikçi arkadaşlarımız zam yapmazsa bizler de zam yapmayız” açıklamasında bulundu..

Diyarbakır’lı Tatlıcılar 1 Ay Fiyat Sabitleme Kararı Aldı!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!