Mavide Kal Diyarbakır kampanyası başlatıldı..

Mavide Kal Diyarbakır kampanyası başlatıldı..
10 Mart 2021 15:11 | Son Güncellenme: 15 Temmuz 2022 14:03
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), salgınla mücadelede vaka sayısının düşük seyrettiği kentlerden biri olan Diyarbakır’da, risk durumunu korunması amacıyla “Mavide Kal Diyarbakır” adıyla kampanya başlattı. Kampanyaya ilişkin Dağkapı Meydanı‘nda basın açıklaması düzenlendi.
DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır‘ın bu seviyeye bedel ödeyerek geldiğini ifade ederek, “Bugün Mavide Kalma’nın günüdür” dedi.
Kovid-19 pandemisi nedeniyle bir yılı aşkın bir süreden beri devam eden tedbirler sonucunda Diyarbakır ve bölgede önemli bir başarı elde edildiğinin altını çizen Kaya, “Bu başarının sağlanmasında kentimizin bütün kesimlerinin katkısı ve duyarlılığı vardır” ifadelerini kullandı.
Pandemi sürecinde birçok insanın yaşamını yitirdiğini aktaran Kaya,  “Zorlu bir sürecin ardından yakalamış olduğumuz bu başarıyı daha iyi bir seviyeye taşımak, kentimizin ekonomik yaşamını canlı tutabilmek hepimizin önceliği olmalıdır” diye konuştu.
Açıklamanın ardından, Gazi Caddesi’nde kampanya ilişkin esnafa broşürler dağıtıldı.

Kaya, “Pandemi sürecinde yakınlarımızı, hemşerilerimizi kaybettik. Birçok insanımız uzun çabalar sonucu hastalığı yenebildiler. Kuşkusuz en ağır yükü ve bedeli iş camiamız, esnafımız üstlendi.  Ekonomik ve sosyal yaşamın neredeyse durma noktasına geldiği bir dönemde iş insanlarımız, esnaflarımız sabırla ve özenle mücadeleye katkı sundular. Aylarca iş yerini kapatmak zorunda kalan esnaflarımız bugünleri yakalamak için direndiler ve hep birlikte coğrafyamızı Maviye boyadık.  Bugün az da olsa nefes alabiliyorsak, sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamımızı yeniden idame edebiliyorsak bu özverili ve meşakkatli mücadelenin sonucudur” diye konuştu.

‘Şimdi çok daha hassas davranmak zorundayız’  

Zorlu bir sürecin ardından yakalanan bu başarıyı daha iyi bir seviyeye taşımak, kentin ekonomik yaşamını canlı tutabilmek herkesin önceliği olması gerektiğinin altını çizen DTSO Başkanı Kaya şunları söyledi;

“Bugün Mavide Kalmanın günüdür.  Bugün elde edilmiş bir başarıyı kalıcı kılabilmenin günüdür.  Bugün dünden çok daha güçlü bir dayanışmanın günüdür. Bugün esnafımıza, iş camiamıza destek olmanın günüdür. Bu kentin her bir bireyi olarak toplumsal refahımızı geliştirmek, yarınlarımızı daha güvenli kılmak için çabalarımızdan taviz vermemekle yükümlü olduğumuzu unutmamalıyız. Salgını asgari seviyede tutmak, sağlığımızı en iyi şekilde korumak için her türlü fedakârlığa katlanan iş camiamızın yeni bir krizle karşılaşmamaları için şimdi çok daha hassas davranmak zorundayız.  Normalleşme ile birlikte yeniden faaliyetlerine başlayan esnaflarımızın işyerlerine giriş ve çıkışlarda mutlaka tedbirlerimizi almalıyız. Maske, fiziki mesafe ve diğer hijyen kurallarını ihlal etmeden hem kendimizin, hem de esnaflarımızın sağlığımızı korumalıyız.”

Yapılan açıklamanın ardından kampanya kapsamında hazırlanan afişler Sur ilçesindeki esnafın iş yerleri vitrinlerine asıldı.

Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.