Diyarbakır’da Büyük Felaket! Dicle Nehri’ne Doğru Yöneliyor

featured

TPAO Bölge Müdürlüğü’ne ait olduğu belirtilen bir yakıt tankından sızan petrol Başlar Barajı ve Kasımlı Çayı’na aktı. Durumdan rahatsız olan vatandaşların başvurusu üzerine yetkililer, sızıntıya müdahale etti.

Sızıntı Bismil ovasına doğru yönelirken, Bismil ilçesi yakınlarında bu kez Dicle Nehrine akacak. Büyük bir çevre ve insan sağlığı riski barındıran bu duruma acil müdahale edilmesi bekleniyor.

ACİL MÜDAHALE İSTENDİ

Bu patlamayla sızan ham petrol, tarım arazilerine, tarım arazilerinin sulanması için yapılan Başlar Barajı ve Kasımlı Çayı’na aktı. Durumdan birinci derecede etkilenen çayın geçtiği Kumluk Muhtarlığı Topçay ve Akçay Mahallelerinde ikamet eden vatandaşlar, yetkililere başvurarak duruma acil müdahale etmesini istedi.

TPAO MÜDAHALE ETTİ

Kilometreler boyunca Kasımlı Çayı’na akan ham petrolün çevreye ve insan sağlığına zarar verdiği belirten söz konusu mahallelerin bağlı olduğu Kumluk Mahalle Muhtarı Nuri Güneşli, duruma tepki gösterirken, olay yerine gelen TPAO yetkilileri duruma müdahale etti.

İş makinesi ve süzgeç makineleriyle Kasımlı Çayı’na giren işçiler, sızan petrolün önünü kesmek için önce set oluşturdu, yapılan gölet ile petrolün çevreye dağılmaması için çalışma yürüten işçiler, süzgeç makineleri ve vidanjörlerle petrolü çekmeye çalışıyorlar.

MUHTAR: SAĞLIK KORKUMUZ ÜST SEVİYEDE

Kumluk Mahallesi Muhtarı Nuri Güneşli de TPAO’nun çalışma alanına gittiğini ve yapılan gölette bunun temizlenmesi için çalışma yürütüleceğini belirterek, “Ancak bunun tam olarak temizlenmeyeceğinden endişeliyiz. Bu zarar ziyan bir tarafa da sağlık korkumuz üst seviyede. Çocuklarımız da bu dere kenarında oyun oynuyorlar. Hangisi ne şekilde etkilenecek bilmiyoruz. Bizi yalnız bırakmasınlar. Bahçelerimiz, kuyularımız hepsi dere kenarında. Acil acil yardım talep ediyoruz” dedi.

Kumluk Muhtarlığı Topçay Köyü’nde çalışmalara başlandığını burada bir gölet yapılmış ve vidanjörlerle petrolü çekmeye çalışıyorlar deniliyor ama gece başlayan petrol akışı hala sürüyor. Hazro Dedaş köyünden başlayıp Bismil ovasına kadar gidiyor. Bismil yakınlarında Dicle Nehrine bağlanıyor ve orada da çok ciddi bir çevre felaketine yol açacak.

Haber : Engin Öztürk

Diyarbakır’da Büyük Felaket! Dicle Nehri’ne Doğru Yöneliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!