Diyarbakır’da Çocuğu Darp Eden Polislere 8 Yıl Hapis!

featured

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Newroz kutlamaları sırasında 14 yaşındaki Y.D.’yi darp eden ve kötü muamele olayına karışan 5 polis, 8’er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Lice ilçesinde 21 Mart 2023’te Y.D.’nin, Newroz kutlamalarının ardından akşam evine döndüğü sırada, polisler tarafından darp edilerek, kötü muameleye maruz kaldığı olaya ilişkin davanın karar duruşması Lice Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada, Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, müşteki Y.D, sanık polislerin avukatları hazır bulundu.

Y.D.’nin ve sanık polislerin avukatlarının yaptığı savunmanın ardından mahkeme, her bir sanık polis hakkında TCK’nın 109’un maddesi kapsamında ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan 8’er yıl hapis cezası ve ‘mala zarar verme’ suçlarından ayrı ayrı 4 bin 500 lira adli para cezasına karar verdi.

Mahkemenin verdiği kararı olumlu bulduklarını aktaran Baro Başkanı Nahit Eren, “İlk günden beri ifade ettiğimiz ve dosya kapsamındaki deliller ile mahkemenin 3 Mayıs 2023 tarihli görevsizlik kararında belirtildiği üzere kolluk görevlilerinin fiili açık işkence suçu olup, işkence suçundan cezalandırılmaları gerekmektedir. Diyarbakır Barosu olarak davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Diyarbakır’da Çocuğu Darp Eden Polislere 8 Yıl Hapis!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!