Namaz’da Sadece Farzları Kılmak Doğru Mudur?

Namaz’da Sadece Farzları Kılmak Doğru Mudur?
5 Şubat 2022 13:40 | Son Güncellenme: 15 Temmuz 2022 14:02

Kadın ve erkek tüm Müslümanlara farz olan 5 vakit namaz hakkında bazı sorular sık sık sorulmaktadır. En fazla sorulanlardan birisi de namaz vakitlerinde kılınan namazların hem sünnet hem de farzları değil de sadece farzları kılmak doğru mudur? sorusudur…

Namaz’da Sadece Farzları Kılmak Doğru Mudur?

Kadın ve erkek tüm Müslümanlara günün belirli zamanlarında 5 vakit olmak üzere namaz kılmak farzdır. Bu namazlar; sabah namazı, öğle namazı, ikindi namazı, akşam namazı ve son olarak yatsı namazıdır. Her namaz da kendi içinde farz ve sünnetlerden oluşur. Bu farz ve sünnetlerin sayısı da değişiklik göstermektedir. İşte sık sık sorulan soru vakit namazlarının sadece farzlarının kılınıp sünnetleri terk etmenin caiz olup olmadığıdır.

Alimlerin ittifak içinde oldukları konu sünnetlerin terki halinde bunun günah olmadığı yönündedir. Ancak bu sünnetleri terk etmenin büyük sevap kaybına neden olacağı hususunun da altını çizmektedirler. Hatta sebepsiz yere sünnetleri terk etmenin Peygamber Efendimizin şefaatinden mahrum kalmaya sebep olabileceği görüşü de çok yaygındır.

Namaz Sünnetini Kılmak

Alimlerin hemen hemen uzlaştıkları bir diğer konu da en azından sabah ve öğle namazlarının sünnetinin terk edilmemesinin gerektiğidir. Kuvvetli sünnet tabir edilen bu sünnetler sabah namazından önce kılınan 2 rekatlık sünnet, öğle veya cuma namazından önce kılınan 4 rekat namaz, öğle namazından sonra 2 rekat sünnettir.

Bu sünnetlerin kılınması hakkında Peygamberden nakledilmiş bir çok hadis rivayet edilmiştir. Nesai‘den nakledildiğine göre Hz. Aişe r.a. “Resulullah öğleden önce 4 ve sabah namazından önce de 2 rekat namaz kılmayı terk etmezdi demiştir. Yine Ahmed bin Hanbel‘den nakledildiğine göre Hz. Muhammed “Sizi atlar kovalasa da sabah namazının 2 rekat olan sünnetini terk etmeyin.” buyurmuştur..

Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.