Android mi iyi IOS mu? Hangisi size göre?

featured

iPhone ve Android arasındaki mücadelenin büyük olasılıkla hiçbir zaman gerçek bir kazananı olmayacak, ancak yine de kişisel seçiminizi bulmanıza yardımcı olmaya çalışacağız. iPhone ve Android akıllı telefonlar arasında mantıklı bir seçim yapmak, sizin için en önemli özelliklerin ve özelliklerin bilinmesini gerektirir. İşte akıllıca bir karar vermek için bilmeniz gerekenler.

Her iki işletim sisteminin de en son sürümü – iOS 15 ve Android 12 – ikisi de mükemmel, ancak biraz farklı şekillerde. Özelliklerinin çoğu örtüşüyor, ancak tasarım açısından, temel dokunmatik ekran odaklı düzen dışında oldukça farklı görünüyorlar. Bugün mevcut olan en iyi telefonlardan hangisini satın alırsanız alın, bu iki işletim sisteminden birini çalıştıracaklar.

Google‘ın Android ve Apple‘ın iOS‘u , öncelikle akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil teknolojide kullanılan işletim sistemleridir . Linux tabanlı ve kısmen açık kaynaklı olan Android, arayüzü ve temel özellikleri genellikle yukarıdan aşağıya daha fazla özelleştirilebilir olduğundan, iOS’tan daha fazla PC benzeridir. Ancak, iOS’un tek tip tasarım öğeleri bazen daha kullanıcı dostu olarak görülür.

Akıllı telefon ve tablet sistemlerinizi dikkatli seçmelisiniz, çünkü iOS’tan Android’e veya tam tersine geçiş, Google Play veya Apple App Store‘dan tekrar uygulama satın almanızı gerektirecektir. Android artık dünyanın en yaygın kullanılan akıllı telefon platformudur ve birçok farklı telefon üreticisi tarafından kullanılmaktadır. iOS yalnızca iPhone gibi Apple cihazlarında kullanılır.

Kullanım kolaylığı

İnsanlar Apple ürünlerine “sadece çalışır” demeyi severler. iOS arayüzünün kullanımının kolay olduğu kesinlikle doğrudur. Ancak Android arayüzü de öyle. Açıkçası birini kullanabiliyorsan diğerini kullanmakta zorluk çekmezsin.

Elbette, yıllar önce, iPhone ilk ortaya çıktığında ve Windows Mobile ve Nokia Symbian telefonları rekabet halindeyken, iPhone bu konuda şuan çok ileride..

Kapalı ve açık sistemler

iPhone her zamanki gibi tescilli kalır. Apple’dan satın alamayacağın hiçbir şeyi cebinde istemiyorsan, sorun değil. Ancak, bir iPhone’unuz olduğu sürece Apple yazılım ekosistemine her zaman ve sonsuza kadar kilitli kalacağınızı unutmayın.

Daha hızlı yazılım güncellemeleri alırsınız. Android telefonlar, iPhone’lardan daha az güncelleme alır ve aldıklarında, Google’ın Pikselleri dışında daha az sıklıkta ve genellikle gecikmeli olarak gerçekleşir.

Bir Android telefonun kullanım ömrü boyunca gördüğü güncelleme sayısı, büyük ölçüde ne kadar pahalı olduğuna, hangi operatörden satın aldığınıza (veya hatta bir operatörden satın alınıp alınmadığına) ve telefon üreticisinin yazılım destek politikasının ne olduğuna bağlıdır.

Yenilikçi özellikler genellikle ilk olarak Android telefonlarda bulunur. Elbette, Apple’ın kasası oldukça yığılmış. Ancak, tek bir felsefeye sahip tek bir şirkettir. Sonuç olarak, iOS gelişmekte olan teknolojilere uyum sağlamak için yavaş veya en azından Android topluluğundan daha yavaş olabilir.

Android telefonlar üreten bu kadar çok şirket varken, Android ortaklarının mobil alandaki yeniliklerle Apple’ı pazarda yenme eğiliminde olmaları şaşırtıcı değil. Kablosuz şarj, hızlı şarj, NFC, 4G LTE, 5G, OLED ekranlar, ekran içi parmak izi sensörleri, suya dayanıklılık ve çok lensli kameraların tümü iPhone’lardan önce Android cihazlarda yer aldı ve gerçek çoklu görev, kopyala ve yapıştır ve çoklu pencere desteği.

Hangisini seçmelisiniz?

Her iki platformun da artıları ve eksileri vardır ve birçok satın alma kararında olduğu gibi seçiminiz en çok neye değer verdiğinize bağlı olacaktır.

Bir iPhone‘a sahip olmak daha basit, daha kullanışlı bir deneyimdir. Düşünecek daha az şey var ve Apple’ın iPhone’u en popüler akıllı telefon markasını temsil ettiğinden, gittiğiniz her yerde bol miktarda destek var – ister pilinizi değiştirmeniz gerekse de yeni bir kılıf almaya çalışıyor olsanız da.

Android cihaz sahipliği bu açılardan biraz daha zor. Yine de aynı zamanda daha özgürdür, çünkü daha fazla seçenek sunar – ne kadar harcamak istediğinize dair seçim, donanım ve yazılım özellikleri seçimi ve deneyiminizi nasıl organize edip kişiselleştireceğinize dair seçim. Kullandığınız teknoloji konusunda son derece titizseniz, Android’i daha özgürleştirici – söylemeye cüret edebiliriz, eğlenceli – bulabilirsiniz..

Android mi iyi IOS mu? Hangisi size göre?
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!