Aşı denemesi için 4 bin kişi gönüllü oldu..

featured

Almanya’da korona virüsü aşısının deneylerine katılmak için yaklaşık 4 bin kişi gönüllü oldu. Araştırma yöneticisi Prof. Dr. Peter Kremsner, “Daha önce hiçbir klinik çalışmada karşılaşmadığımız bir lüks içerisindeyiz” dedi..

Almanya’daki Tübingen Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yürütülen yeni tip korona virüsü aşısının klinik deneylerine katılmak için yaklaşık 4 bin kişi gönüllü denek olarak başvuruda bulundu. Araştırma yöneticisi Prof. Dr. Peter Kremsner, Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada, “Daha önce hiçbir klinik çalışmada karşılaşmadığımız bir lüks içerisindeyiz. Normalde harıl harıl denek aramak zorunda kalırız” diye konuştu.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre, şu ana kadar yaklaşık 50 kişiye yapılan aşının toplamda 168 kişi üzerinde denenmesi planlanıyor. Aşı denemesi Almanya’nın Tübingen, Hannover ve Münih kentlerinin yanı sıra ve Belçika’nın Gent şehrinde yapılacak. “Birinci evre” çalışmalarında olumlu sonuç elde edildiği takdirde, çalışmalar daha fazla kişiyle yürütülecek.

‘Şu ana kadar her şey yolunda’

Tübingen Üniversitesi’ndeki klinik çalışma, haziran ortasında başlamıştı. Çalışma kapsamında Alman biyoteknoloji firması CureVac’ın geliştirdiği aşının insanlar tarafından tolere edilip edilemeyeceği araştırılıyor. Araştırma yöneticisi Peter Kremsner tarafından aktarılan bilgilere göre, henüz herhangi bir yan etki gözlemlenmiş değil. “Şu ana kadar her şeyin yolunda olduğunu” belirten Kremsner, olumlu veya olumsuz herhangi bir sarsıcı keşfin söz konusu olmadığının altını çizdi. (DW Türkçe)

Aşı denemesi için 4 bin kişi gönüllü oldu..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!