Emekli Maaş Zammı Ne Kadar Olacak? 2023 Emekli Zammı Hesaplama!

featured

Asgari ücretin açıklanmasının ardından gözler şimdi de emekli maaşlarına çevrildi. Tüm gözler emekli maaşlarına yapılacak olan zamma çevrilirken, bununla ilgili tahminlerde gündemdeki yerini almaya başladı. Ocak ve temmuz ayında emeklilere verilen zammın belirlenmesinde enflasyon rakamları etkili olurken, 6 aylık enflasyon farkı için aralık enflasyon rakamları bekleniyor. Peki 2023 ocak emekli zammı ne kadar olacak? SSK- Bağ-Kur en düşük emekli maaşı kaç TL yapılacak? Bu soruların cevabını sizler için haberimizde derledik..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 yılında geçerli olacak olan asgari ücret zammını açıklamasının ardından, emekliler de maaşlarını yapılacak zam oranını merak etmeye başladı.

Emekliler, konuyla ilgili son dakika haberlerini yakından takip ederken, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı zammı için çeşitli tahminler yapılmaya başlandı.

Zam oranın açıklanmasıyla birlikte emekliler, ocak ayındaki maaşlarını zamlı olarak alacak. Peki emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacak? Emeklilerin 2023 yılında ne kadar olacak? 2023 ocak ayı itibari ile en düşük emekli kaç TL maaş alacak?

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Gözlerini enflasyon rakamlarına çeviren emeklilere zam 6 aylık enflasyon farkına göre verilecek. Kasım enflasyon rakamları ile beraber 5 aylık enflasyon farkı ortaya çıktı. 5 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 14,04 oldu.

Memur ve emekli maaşlarına ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Akrebin kıskacında yoğurularak gelişen, büyüyen Türkiye’nin gerçekten çok büyük fedakarlıklarla kazandığı imkanı her bir insanımızsın emrine vermeyi sürdüreceğiz. Memur ve emeklinin de maaşını buna göre tespit edeceğiz” dedi.

Memurlar için 2022 yılının ikinci dönemi için yüzde 7 toplu sözleşme zammı bulunuyor ve enflasyon da yüzde 7’nin üzerine çıktığı için Kasım ayı enflasyonu dahil 5 aylık zamları yüzde 15,11’e ulaştı. Ancak bu oran Aralık ayında açıklanacak enflasyon oranıyla yeniden güncellenecek.

EMEKLİ ZAM ORANI NE KADAR?

Eğer Aralık ayında aylık enflasyon düşerse yüzde 15,11 geriye çekilecek, aylık enflasyon yükselirse yüzde 15,11 oranı artan aylık enflasyon kadar yükselmiş olacak.

Emekli maaşı zammı için tahmini rakamlar hesaplanıyor. 2022’de en düşük emekli maaşı 3500 TL. Emekli maaşına yüzde 30 zam yapılırsa en düşük emekli maaşı 4 bin 550 TL’ye çıkacak.

Emekli maaşı için yüzde 40’lık artış olursa yeni en düşük emekli maaşı 4 bin 900 TL ve yüzde 50’lik bir artış gerçekleştirilse en düşük emekli maaşı 5 bin 250 TL’ye çıkacak.

EMEKLİ OLSAM NE KADAR MAAŞ ALIRIM?

Ne kadar emekli aylığı alırım, emekli olunca ne kadar maaş alırım, sorularının yanıtı da merak edilen başka bir konu olarak ön plana çıkıyor.

Yasalarla belirlenen prim gün sayısını tamamlayan ve diğer şartları yerine getirenler de emekli olacak. Emekli maaşı, SGK’nın ‘Emekli maaşı hesaplama robotu’ üzerinden de sorgulanabiliyor. SGK’nın hizmete sunduğu emekli maaşı hesaplama robotu ile maaşlar hesaplanabiliyor.

4A MAAŞ HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Emekli Maaş Zammı Ne Kadar Olacak? 2023 Emekli Zammı Hesaplama!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!