Son Dakika: Diyarbakır’daki Yıkım Çalışmaları Durduruldu!

featured

Diyarbakır Barosu, Diyarbakır’daki hasarlı binaların yıkım işlemlerinin şimdilik durdurulması ve hasar sebebinin tespiti konusundaki taleplerinin Diyarbakır 1’inci Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından kabul edildiğini duyurdu. İşte detaylar..

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen kentlerden birisi olan Diyarbakır‘da hasarlı binaların yıkım işlemi, Diyarbakır Barosu‘nun ileride hukuki ve cezai sorumluluk açısından hak kayıplarına neden olmaması için 1. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne yaptığı başvuru ile durduruldu.

Diyarbakır Barosu, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerin sonucunda Diyarbakır’da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün tespit ettiği acil yıkılacak ve hasarlı binaların ileride hukuki ve cezai sorumluluk açısından hak kayıplarına sebebiyet vermemesi için Diyarbakır 1’inci Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 2023/16 Değişik İş sayılı dosyası üzerinden delil tespiti yapılacak yapılarda yıkımın tedbiren şimdilik durdurulması ve yapılarda yıkım sebebine ilişkin delil tespiti talebinde bulundu.

Baro, Diyarbakır 1’inci Sulh Hukuk Mahkemesi 23 Şubat tarihli kararıyla taleplerin kabulü ile; Diyarbakır Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğü’nce delil tespiti yapılacak olan yapıların yıkım işleminin tespitler bitinceye kadar tedbiren şimdilik durdurulmasına ve yapılardaki hasar sebebinin tespiti konusunda tüm hasarlı taşınmazlarda 4 kişilik uzman bilirkişi kurulunca 24 Şubat (yarın) tarihinden itibaren keşif yapılmasına karar verildiğini belirtti.

Kentte hasarlı yapılara ilişkin ileriki süreçlerde cezai ve hukuki sorumluluk açısından hak kayıplarının yaşanmaması için hasar tespitlerinin yapılmasına dair sürecin de baro tarafından yürütüleceği kamuoyuna duyuruldu.

Baronun Açıklaması şu şekilde:

Baromuz, 06 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremler sonucunda kentimizde, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün tespit ettiği acil yıkılacak ve hasarlı olarak tespit edilen binaların ileride hukuki ve cezai sorumluluk açısından hak kayıplarına sebebiyet vermemesi için Diyarbakır 1. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 2023/16 Değişik İş sayılı dosyası üzerinden delil tespiti yapılacak yapılarda yıkımın tedbiren şimdilik durdurulması ve yapılarda yıkım sebebine ilişkin delil tespiti talebinde bulunulmuştur.

Diyarbakır 1. Sulh Hukuk Mahkemesi 23 Şubat 2023 tarihli kararıyla taleplerimizin kabulü ile Diyarbakır Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğünce delil tespiti yapılacak olan yapıların yıkım işleminin tespitler bitinceye kadar tedbiren şimdilik durdurulmasına ve yapılardaki hasar sebebinin tespiti konusunda tüm hasarlı taşınmazlarda 4 kişilik uzman bilirkişi kurulunca 24.02.2023 tarihinden itibaren keşif yapılmasına karar verilmiştir. Kentimizde hasarlı yapılara ilişkin ileriki süreçlerde cezai ve hukuki sorumluluk açısından hak kayıplarının yaşanmaması için hasar tespitlerinin yapılmasına dair sürecin Diyarbakır Barosu tarafından yürütüleceği kamuoyuna duyurulur” ifadelerine yer verildi.

Son Dakika: Diyarbakır’daki Yıkım Çalışmaları Durduruldu!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!