Anayasa Mahkemesi’nden HDP Kararı

featured

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca, HDP’nin kapatılması ile ilgili Anayasa Mahkemesinde açılan davada süreç halen sürüyor.

Bir siyasi partinin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesinde açılan davalarda “ceza davası” prosedürü izleniyor.

21 Haziran 2021’de iddianamenin kabul edilmesiyle beraber başlamış olan yargılama süreci kapsamında, HDP yetkililerinin 14 Mart’ta sözlü savunma yapması kararı alınmıştı.

Partinin talebi üzerine ek süre verilerek HDP’nin sözlü savunması 11 Nisan tarihine ertelenmiş, partinin, kapatma davasının 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçim sonrasına bırakılması istemi ise reddedilmişti.

Anayasa Mahkemesinde, yarın saat 10.00’da sözlü savunmasını yapması gereken HDP, 6 Nisan Perşembe günü, sözlü savunma vermeyeceğine ilişkin Yüksek Mahkemeye dilekçe sunduğunu açıkladı.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunun, partinin bu dilekçesini bugün ele aldı.

Genel Kurul, partinin sözlü savunmadan feragat ettiğine karar vererek, dosya esas hakkındaki raporunu hazırlaması için Anayasa Mahkemesi raportörüne verilmesine karar verdi.

Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılması sonrasında Başkan Zühtü Arslan toplantı için bir gün belirleyecek ve kapatma istemi esastan görüşülmeye başlanacak.

Yüksek Mahkeme Heyetinin, karar verene kadar aralıksız her gün bir araya gelerek ve çalışmalarını sürdürmesi bekleniyor.

15 üyenin 10’unun oy çokluğuyla karar verilebilecek

Raportörünün raporunun, Anayasa Mahkemesi heyetini bağlayıcılığı bulunmuyor.

HDP hakkındaki kapatma davasını, 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak.

Anayasa Mahkemesi’nden HDP Kararı
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!