Buscopan Nedir, Ne İşe Yarar? Buscopan Kullanımı ve Yan Etkileri

featured

Buscopan kramplı mide ağrılarında hızlı rahatlama sağlar. Hyoscine, antispazmodikler adı verilen ilaç grubuna aittir.

Buscopan yutulduktan sonra sindirim sisteminde aşağı doğru hareket eder. Orada Buscopan, sindirim sistemi kaslarına kramp girmesini söyleyen sinyali keser. Daha sonra kaslar gevşer ve ağrı azalır. Buscopan bir antispazmodiktir. Sindirim sistemi kaslarını gevşetmek ve kramplarla birlikte mide ağrısından hızlı bir şekilde kurtulmak için özel olarak geliştirilmiştir.

Antispazmodik ilaç sınıfına aittir. Buscopan enjeksiyonları, spazmların neden olduğu ağrıyı hafifletmek için kullanılır. Safra kesesi tıkanıklığı, böbrek taşları ve spazmın endişe kaynağı olabileceği bazı ameliyatların neden olduğu spazmları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Enjeksiyon sadece sağlık uzmanları tarafından yapılmalı ve kendi kendine uygulanmamalıdır. Enjeksiyon doktor kontrolünde yapılmalıdır. Böbrek veya karaciğer sorunlarınız varsa veya alkol kullanıyorsanız, Buscopan enjeksiyonunu kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç, birden çok marka adı altında ve/veya birkaç farklı biçimde bulunabilir. Bu ilacın belirli bir markası, tüm formlarda bulunmayabilir veya burada tartışılan tüm koşullar için onaylanmayabilir. Ayrıca, bu ilacın bazı formları burada tartışılan tüm koşullar için kullanılmayabilir.

Bu ilaç hangi formlarda gelir?

Tabletler

Her yuvarlak, beyaz, şeker kaplı tablet 10 mg hyoscine butylbromide içerir. Tıbbi olmayan bileşenler: akasya, susuz dibazik kalsiyum fosfat, karnauba mumu, koloidal silikon dioksit, mısır nişastası, modifiye nişasta, polietilen glikol 6000, povidon, stearik asit, sukroz, talk, tartarik asit, titanyum dioksit ve beyaz mum.

Buscopan, mide kramplarını gidermek için süpermarketlerden ve diğer perakende satış noktalarından reçetesiz satın alabileceğiniz bir ilaçtır. Reçeteli Buscopan tabletlerin reçetesiz versiyonudur . Tabletler, reçeteli ürün olan hyoscine butylbromide 10mg ile aynı kuvvette antispazmodik ilaç içerir.

Buscopan’ın kullanım alanları:

Buscopan, düz kas spazmlarının neden olduğu ağrıyı gidermek için kullanılan bir ilaçtır. Mide, bağırsak, mesane ve üreter kramplarını giderir. Ayrıca, irritabl bağırsak sendromu semptomlarını tedavi etmek için de kullanılır (semptomlar karın ağrısı, kramp, şişkinlik ve ishal veya kabızlığı içerir). Buscopan 10mg Tablet, doktorun talimatlarına göre yemeklerle birlikte veya ayrı olarak alınır. Doktorunuz önerdiği sürece bu ilacı almaya devam etmelisiniz. İlacınızı çok erken almayı bırakırsanız, belirtileriniz geri gelebilir ve durumunuz kötüleşebilir. Almakta olduğunuz diğer ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi verin, çünkü bunlardan bazıları etkileşebilir veya bundan etkilenebilir.

Önemli uyarılar!

 • Buscopan tabletleri, yetişkinler ve 12 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur.
 • Bu ilacı, yalnızca doktorunuz size hassas bağırsak sendromu teşhisi koyduysa, mide kramplarınız için kullanın.
 • Düzenli olarak almak yerine ağrılı karın kramplarını gidermeniz gerektiğinde alın.
 • Tabletler, bir doz alındıktan sonra 15 dakika içinde etki etmeye başlamalıdır.
 • Bir doktora görünmeden iki haftadan fazla Buscopan IBS ilacı almayın.
 • En yaygın yan etkiler arasında ağız kuruluğu veya hızlı kalp atışı bulunur.

Buscopan yan etkileri:

Birçok ilaç yan etkilere neden olabilir. Bir yan etki, bir ilaca normal dozlarda alındığında istenmeyen bir tepkidir. Yan etkiler hafif veya şiddetli, geçici veya kalıcı olabilir.

Aşağıda listelenen yan etkiler, bu ilacı kullanan herkes tarafından görülmez. Yan etkiler konusunda endişeleriniz varsa, bu ilacın risklerini ve faydalarını doktorunuzla tartışın.

Aşağıdaki yan etkiler, bu ilacı kullanan kişilerin en az %1’i tarafından bildirilmiştir. Bu yan etkilerin çoğu yönetilebilir ve bazıları zamanla kendi kendine geçebilir. Buscopan’ın yaygın ve ciddi yan etkilerinden bazıları şunlardır:

 • Baş dönmesi
 • Ağızda kuruluk
 • Enjeksiyon bölgesinde ağrı
 • Kabızlık
 • İdrar yapmada zorluk
 • Anormal terleme
 • Yüz kızarıklığı
 • Deri döküntüleri
 • Kaşıntı
 • Bulanık görme
 • Artan kalp atışları
 • Düşük kan basıncı
 • İdrar Birikimi
 • Solunum problemi
 • Gözle ilgili sorunlar

Buscopan doz aşımı

Doz aşımı durumunda, hasta derhal bir doktora başvurmalıdır. Huzursuzluk, kafa karışıklığı ve baş dönmesi tipik aşırı doz belirtileridir. Semptomların şiddeti gastrik lavajın ölçülmesine yol açabilir.

Bazı Ciddi Sağlık Durumları için Uyarılar:

Gebelik

Hamileyken Buscopan 10mg Tablet almanın riskli olması mümkündür. Hayvan testleri, insan çalışmaları olmamasına rağmen, gelişmekte olan bebek üzerinde olumsuz etkiler göstermiştir. Size reçete etmeden önce, doktor olası risklerin yanı sıra avantajları da değerlendirebilir. Lütfen tıbbi tavsiye alın.

Emzirme

Emzirirken Buscopan 10mg Tablet almak sağlıklıdır. İnsan testlerine göre, ilaç anne sütüne büyük miktarlarda geçmez ve bebeği etkilemez. Tek bir dozun emzirmeyi etkileme olasılığı düşük olsa da, uzun süreli kullanım süt salgısının azalmasına neden olabilir.

Böbrek hastalığı

Böbrek hastalığı olan hastalarda Buscopan 10 mg Tablet dikkatli kullanılmalıdır. Buscopan 10mg Tablet dozunun değiştirilmesi gerekebilir. Lütfen tıbbi tavsiye alın.

Karaciğer hastalığı

Karaciğer hastalığı olan hastalarda Buscopan 10 mg Tablet dikkatli kullanılmalıdır. Buscopan 10mg Tablet dozunun değiştirilmesi gerekebilir. Lütfen tıbbi tavsiye alın.

Bu ilaç için başka önlemler veya uyarılar var mı?

Bir ilacı kullanmaya başlamadan önce, sahip olabileceğiniz herhangi bir tıbbi durum veya alerjiniz, aldığınız ilaçlar, hamile veya emziren olmanız ve sağlığınızla ilgili diğer önemli bilgiler hakkında doktorunuzu bilgilendirdiğinizden emin olun. Bu faktörler, bu ilacı nasıl kullanmanız gerektiğini etkileyebilir.

İdrar yapmada zorluk:

Bu ilaç idrara çıkmanızı zorlaştırabilir. Prostat büyümesi, idrar retansiyonu veya idrara çıkma güçlüğünüz varsa, bu ilacın tıbbi durumunuzu nasıl etkileyebileceğini, tıbbi durumunuzun bu ilacın dozunu ve etkinliğini nasıl etkileyebileceğini ve herhangi bir özel izleme gerekip gerekmediğini doktorunuzla görüşün.

Fruktoz intoleransı:

Fruktoz intoleransı, fruktozun (bir tür şeker) vücut tarafından parçalanmadığı nadir bir durumdur. 10 mg’lık bir şeker kaplı tablet 41.2 mg sükroz içerir; bu, önerilen maksimum günlük hiyosin dozuna ihtiyaç duyulursa günde 411.8 mg sükroz ile sonuçlanabilir. Fruktoz intoleransınız varsa bu ilacı kullanmamalısınız.

Glokom:

Bu ilaç, glokom semptomlarının (gözde artan basınç) gelişmesine veya kötüleşmesine neden olabilir. Glokomunuz varsa, bu ilacın tıbbi durumunuzu nasıl etkileyebileceğini, tıbbi durumunuzun bu ilacın dozunu ve etkinliğini nasıl etkileyebileceğini ve herhangi bir özel izleme gerekip gerekmediğini doktorunuzla görüşün. Bu ilacı alırken görmenizdeki herhangi bir değişikliği mümkün olan en kısa sürede doktorunuza bildirin.

Kalp sorunları:

Bu ilaç kalp atış hızınızı artırabilir. Taşikardiniz (hızlı kalp atış hızı), kalp hastalığınız, anormal kalp ritminiz, kalp yetmezliğiniz veya mitral stenozunuz (kalp kapağı sorunu) varsa , bu ilacın tıbbi durumunuzu nasıl etkileyebileceğini, tıbbi durumunuzun nasıl olabileceğini doktorunuzla görüşün. Bu ilacın dozunu ve etkinliğini ve herhangi bir özel izleme gerekip gerekmediğini etkiler.

Mide ve bağırsak sorunları:

Reflü özofajitiniz, bağırsakları daraltan veya tıkayan tıbbi bir durumunuz (örn. akalazya, piroduodenal stenoz) veya ülseratif kolitiniz varsa, bu ilacın tıbbi durumunuzu nasıl etkileyebileceğini, tıbbi durumunuzu nasıl etkileyebileceğini doktorunuzla görüşün. Bu ilacın dozunu ve etkinliğini ve herhangi bir özel izleme gerekip gerekmediğini etkileyebilir.

Görme sorunları:

Bu ilaç görüşünüzü etkileyebilir. Herhangi bir görme sorunu çözülene kadar araç veya makine kullanmayın. Bu ilacı bir teşhis prosedürü sırasında alırsanız, prosedürünüzden sonra sizi hastaneden veya klinikten eve götürecek birini ayarlamanız gerekir. Görme kaybıyla birlikte ağrılı bir kırmızı göz yaşarsanız derhal tıbbi yardım alın.

Çocuklar:

Bu ilacı kullanmanın güvenliği ve etkinliği çocuklar için belirlenmemiştir.

Yaşlılar:

Yaşlılar, bu ilacın yan etkilerine, özellikle kabızlık, ağız kuruluğu ve idrara çıkma zorluğuna karşı daha duyarlıdır. Bu yan etkilerden herhangi birini yaşarsanız ve bunlar devam ederse veya şiddetliyse, doktorunuza başvurun.

Buscopanı başka ilaçlarla birlikte alabilir miyim?

Reçetesiz satılanlar ve bitkisel ilaçlar da dahil olmak üzere halihazırda herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, Buscopan IBS rahatlamasını almaya başlamadan önce kombinasyonun güvenli olduğundan emin olmak için eczacınıza danışmanız önemlidir . Bazı önemli noktalar şunlardır:

Buscopan nereden geliyor?

Buscopan‘ın yapımcıları, mide krampları için etkili bir tedavi arayışı içinde, dünyanın en eski kültürlerinden bazılarının şifa sanatlarından öğrendiler. Hindistan‘daki eski Hindu doktorlar, Duboisia‘nın bir akrabasının spazm önleyici etkilerini biliyorlardı: Datura bitkisi. Bugün Buscopan’ın hikayesi, Duboisia bitkilerinin seralarda yetiştirildiği Almanya‘nın Ingelheim kentinde başlıyor.

Bu bitkiler nematodlara ve böceklere karşı dayanıklı olacak şekilde yetiştirilir. Tohumlar hasat edilir ve daha sonra yerinde seçim için Güney Amerika ve Avustralya’daki tarlalara gönderilir. Burada çalılar büyük ölçekte büyür.

Kurutulmuş yapraklarda ve saplarda bulunan farmasötik açıdan önemli alkaloid skopolamin izole edilir ve saflaştırılır. Son olarak, aktif öncü madde skopolamin tek bir kimyasal işleme tabi tutulur – Buscopan’ın aktif içeriği olan hyoscine butylbromide dönüştürülür.

Buscopan Nedir, Ne İşe Yarar? Buscopan Kullanımı ve Yan Etkileri
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!