Diş İmplantı Nedir? Nasıl Yapılır? 2022 Diş İmplant Fiyatları

featured

Diş implantı, bir diş cerrahının bir kişinin çene kemiğine yerleştirdiği yapay yapılardır. Bir veya daha fazla dişini kaybetmiş bir kişi implanta ihtiyaç duyabilir. Diş implantı, genellikle titanyumdan yapılan ve diş kökünün yerini alan küçük bir posttur. Abutment olarak bilinen bir konektör, implantı yedek dişe bağlayan diş implantının üstüne yerleştirilir veya içine yerleştirilmiştir. Son olarak, bir yedek diş olan bir taç, doğal dişlerinize uyacak şekilde özel olarak üretilir ve diş implantını tamamlar. Bu yazımızda sağlık için çok önemli olan implant konusunu detaylıca inceliyoruz. Tüm içeriği okuduktan sonra diş implantı hakkındaki tüm bilgilere sahip oalcaksınız..

Eksik dişlere sahip olmak, yemek yeme ve konuşma şeklinizi etkileyebilir ve bu da kendinize olan güveninizi sarsabilir.Diş implantının kendisi, eksik diş kökünüzün yerine doğrudan çene kemiğinize yerleştirilen bir titanyum vidadır. Yerleştirildikten sonra, implantınızı çevreleyen kemik yavaş yavaş kaynaşacak ve implantı sıkıca yerinde tutacaktır. Daha sonra implantın üstüne bir takma diş (taç veya takma diş) takılır. Takma diş veya dişler şekil, boyut ve renk olarak mevcut dişlerinize benzer, yani implantınız gülüşünüze doğal olarak uyum sağlayacaktır.

Bir diş implantı‘nın tasarımı, genellikle iki ana parçaya sahip olarak tanımlanan doğal bir dişin tasarımına dayanır:

 • Diş etlerinin üzerinde oturan taç
 • Sakızın altına güvenli bir şekilde oturan kök

İmplant Kronu

İmplant kronu, sizin bir parçanız gibi hissettiren sağlıklı, doğal bir diş gibi görünmek ve hissetmek için özenle hazırlanmıştır.

İmplant

İmplant, doğal bir kökün işlevinin yerini alır ve uygun şekilde bakıldığı takdirde ömür boyu sürmelidir. Kemik moleküllerini kendilerini implantın titanyum ipliğine bağlamaları için uyarır ve yeni kuron için tamamen stabil bir temel sağlar – asseointegrasyon olarak bilinen bir süreç. Kemiğin tüm implant yüzeyine güvenli bir şekilde bağlanması genellikle 8-12 hafta sürer.

Diş implantları kimler içindir?

Diş implantları, sağlığı iyi olan çoğu yetişkin için uygundur, ancak sigara içiyorsanız, diş eti hastalığınız varsa veya çene çevresinde radyoterapi görmüşseniz, uygunluğunuzu etkileyebilecek bazı yaşam tarzı alışkanlıkları vardır. Çene kemiği hala büyümekte olduğu için 18 yaşın altındaysanız diş implantı yaptıramazsınız.

İmplant tedavisine başlamadan önce, uygun olup olmadığınızı kontrol etmek için bir implant diş hekimi ile klinik bir değerlendirmeye ihtiyacınız olacaktır. Ağzınızı değerlendirecek, röntgen çekecek ve implantların sizin için doğru çözüm olduğundan emin olmak için eksiksiz bir tıbbi geçmişe sahip olacaklar.

Bazı kişilerin çenelerinde implantı doğal olarak tutacak kadar kemik yoktur, bu da implant yerleştirmeden önce kemik grefti veya sinüs kaldırma gibi destekleyici bir tedaviye ihtiyacınız olabileceği anlamına gelir. Bu gerekliyse, diş hekiminiz süreci sizinle birlikte ayrıntılı bir şekilde gözden geçirecek ve işlem hakkında tam olarak bilgilendirilmenizi sağlayacaktır.

Diş implantlarının faydaları

Pek çok insan, sağduyulu ve uzun ömürlü oldukları için diş implantlarını tercih eder. Eksik dişleri olan insanların kendilerini bilinçli hissettiklerini biliyoruz. Bir implantla, gülümsemenizde, nasıl yemek yediğinizde veya konuştuğunuzda olsun, umarım güveninizi geri kazanabilirsiniz.

Avantajlardan bazıları şunlardır:

İmplantlar diğer dişlerinizin şekline, rengine ve boyutuna uygundur, böylece doğal görünürler ve rahat hissederler
Sabit ve uzun ömürlü: İmplantlar, uygun şekilde bakıldığı sürece doğal dişleriniz kadar uzun süre dayanabilir. Ayrıca çene kemiğinize sabitlenirler, bu nedenle takma dişler gibi diğer çözümlerde yaptığınız gibi onları çıkarma konusunda endişelenmenize gerek yoktur.
Kemik kaybını önler: Diş implantları doğal dişler gibi işlev görür, çenenizi uyarır ve kemik kaybını önler
İşlevi geri yükler: Elma ve et gibi eksik dişlerle alamayabileceğiniz tüm favori yiyeceklerin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca konuşmanızı da etkilemezler.

Diş İmplant Riskler

Bazı insanlar diş implantı ameliyatı için maalesef uygun değildir. Diş cerrahlarının aşağıdakileri olan kişilerde ameliyat etmesi için bu sorunların çözülmesi gerekir.

 • Akut hastalık
  Kontrol edilemeyen metabolik hastalık
  Kemik veya yumuşak doku hastalığı veya enfeksiyonu

Bu sorunlar çözülürse, kişi ameliyat olabilir.

Diş implant Bakım Onarım

Bir kişi diş implantı ameliyatı geçirdikten sonra dişlerini düzenli olarak fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya devam etmelidir. Yapay dişler, normal dişlerle aynı özeni ve bakımı gerektirir.

Cerrah veya diş hekimi ayrıca implantları izlemek ve dişlerin ve diş etlerinin sağlıklı olduğundan emin olmak için takip ziyaretleri planlayacaktır. Profesyonel temizlik için 6 ayda bir diş hekimine gidilmesi önemlidir.

Diş İmplant Maliyet

Dental implant cerrahisinin maliyeti değişir ve aşağıdaki faktörler bunu etkileyebilir:

 • Gerekli implant sayısı ve türleri
  İmplantların çene içindeki yeri
  Ağzı ameliyata hazırlamak için herhangi bir ek işleme ihtiyaç olup olmadığı

Bir diş hekimi veya başka bir ağız sağlığı uzmanı, ilk muayene sırasında diş implantı ameliyatının maliyetini tahmin edebilir.

Bazı diş sigortası poliçeleri maliyetin daha büyük bir kısmını karşılar. Dental implant tedavisi cerrahi bir prosedür gerektirir; bu, ilgili işin, protez takma gibi eksik dişleri değiştirmek için diğer çözümlerden daha pahalıya mal olabileceği anlamına gelir.

Köprüler gibi diğer diş değiştirme seçenekleri daha ucuz olabilir. Bununla birlikte, köprülerin temiz tutulması daha zordur ve genellikle değiştirme ve onarım gerektirir, bu da toplam maliyeti artırır. Bir kişi onlara iyi bakarsa, diş implantları daha uzun vadeli faydalar sağlayabilir.

Özetle..

Diş implantları, eksik dişlerin yerini alan kemikteki demirbaşlardır. İmplantların başarı oranı yüksektir ve uzun süreli faydalar sağlayabilir.

Bazı kişilerin ağızlarını diş implantlarına hazırlamak için ek prosedürlere ihtiyacı vardır. Bunlar toplam maliyeti artıracaktır. Gereken implant sayısı ve tipi de maliyeti yükseltebilir. Tedavi planınızın özel maliyetinin klinik değerlendirmeniz sırasında diş hekiminizle görüşülmesi gerekecektir.

Diş hekiminiz herhangi bir tedaviye başlamadan önce size net ve ayrıntılı bir maliyet dökümü verecek ve aklınıza gelebilecek tüm soruları sorma fırsatınız olacak. Dental implant cerrahisini düşünen herkes, diş hekimine kendileri için uygun olup olmadığını kesinlikle sormalıdır..

 

Diş İmplantı Nedir? Nasıl Yapılır? 2022 Diş İmplant Fiyatları
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!