Diyarbakır Fay Hattı Haritası ve Deprem Riski Olan İlçeler

featured

Diyarbakır deprem bölgesi mi? Diyarbakır’da depremde risk oluşabilecek ilçeler hangileridir? Hepsi haberimizde.. Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin sonrasında bazı kentlerde artçı sarsıntılar devam ediyor. Yaşanan deprem sonrası Diyarbakır’ın deprem bölgesi olup olmadığı kentte yaşayan vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

AFAD‘ın kamuoyuna açıkladığı verilere göre, 4 gün önce merkez üssü Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde 4.0 büyüklüğünde deprem oldu. AFAD verilerine göre. Sabah saat 06.04’te meydana gelen depremin derinliği yaklaşık olarak7 kilometre olarak açıklandı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır’da yaşanılan büyük depremler sonrasında 414 kişinin vefat ettiğini, 912 kişinin ise yaralandığını açıklamıştı. Deprem sonrasındaki tespitlere göre şu ana kadar kentteki 126 binanın yıkıldığı bildirildi.

Kahramanmaraş merkezi olarak yaşanan büyük 2 deprem sonucu 10 kent çok büyük oranda etkilendi ve Diyarbakır’da bu kentlerin arasındaydı. Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde 2 tane, Bağlar ilçesinde ise 5 tane bina yıkıldı. Bağlar‘da hasar gören Altınkaya Apartmanı boşaltıldıktan sonra ekiplerce yıkıldı.

Diyarbakır’da fay hattı var mıdır?

Diyarbakır‘ın merkezi ve yakın bölgesi Arap Levhası üzerinde yer aldığı biliniyor. Afrika Plakası uzmanlara göre, yaklaşık olarak 10 milyon yıldan fazla bir süredir Kızıldeniz boyunca açılan ıraksayan karakterdeki levha sınırından dolayı ondan ayrılmış olan, böylece Arabistan Levhasının kuzeye doğru itilmesi hareketi sonucunda Güneydoğu Anadolu Bölgesinin kuzeyini sınırlayan zon boyunca, Arap ve Avrasya Plakaları çarpışmaktadır. Diyarbakır‘ın kuzey kesiminden, daha çok Bingöl bölgesini etkileyen Karacadağ fay hattı geçtiği bilinmektedir.

Depremde risk bulunan Diyarbakır ilçeleri!

Dicle Üniversitesi‘nde görevli olan Doğal Afetler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Emekli Yrd. Doç. Dr. M. Şefik İmamoğlu tarafından, Diyarbakır’ın etkilendiği birçok kırık fay hatlarının bulunduğu 2020 yılında bir röportajda açıklanmıştı. Diyarbakır’ın üzerinde bulunduğu nokta herhangi kilit bir ana fay hattı üzerinde olmasa bile bu mevcut ana faylarda, bölgedeki depremlerin Diyarbakır’da ciddi sarsıntı oluşturabileceğini belirtmişti. Diyarbakır’ın kent merkezi ve yakın kesimleri Arabistan Levhası üzerinde bulunmaktadır.

Riskli ilçeler: Lice, Kulp, Hani, Dicle, Hazro, Ergani, Silvan, Çüngüş, Çermik, Kocaköy, Eğil..

Yrd. Doç. Dr. M. Şefik İmamoğlu ve D.Ü İnşaat Bölümü Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. İdris Bedirhanoğlu tarafından yapılan detaylı incelemeler sonrası, Hani ve Lice arasındaki bölgede Kahramanmaraş depremi sonrasında hareketlenmelerin olduğu açıklandı.

DİRİ FAY HATTI ÜZERİNDE BULUNAN İLLER

Aksaray, Balıkesir, Aydın, Kocaeli, Osmaniye, Bursa, Denizli, Bolu, Burdur, Eskişehir, Bingöl, Sakarya,  Erzincan, Erzurum, Kahramanmaraş, Hakkari, Manisa, Muğla, Hatay, İzmir, Konya, Tokat illeri ve 110 ilçe daha diri fay hattı üzerinde yer alıyor.

EN AZ RİSKLİ OLAN İLLER

Türkiye Deprem Haritasına göre deprem en az riski olan iller: Giresun, Sinop, Trabzon, Rize, Ankara, Edirne, Artvin, Kırklareli, Adana, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kahraman ve Konya’dır.

TÜRKİYE FAY HARİTASI SORGULAMA

Türkiye fay hattı haritası sorgulama ekranı. AFAD ve MTA tarafından vatandaşlara sunulan fay hatları, kurumların web siteleri üzerinden kolayca incelenebilmektedir. Fay hattı haritası ile hangi şehirden veya hangi ilçeden fay hatlarının geçtiğini online olarak gösteren kurumlar, bu bilgileri sürekli güncellemektedir.

AFAD E-DEVLET FAY HATTI HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

MTA’NIN FAY HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

Diyarbakır Fay Hattı Haritası ve Deprem Riski Olan İlçeler
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!