Diyarbakır Hayvan Pazarı Şap Hastalığı Nedeniyle Kapatıldı

featured

Diyarbakır Valiliği il hayvan sağlığı ve zabıtası komisyonu şap hastalığından ötürü canlı hayvan pazarlarının kapatıldığını bildirdi. Diyarbakır‘da hizmet veren canlı hayvan borsası pazarları, Türkiye‘de de bazı kentlerde görülen SAT-2 serotipi şap hastalığı nedeniyle önlem amacıyla geçici olarak kapatıldığı açıklandı. İşte Detaylar.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI!

Diyarbakır Valiliği, İl Hayvan ve Zabıtası Komisyonu’nun aldığı kararla, Türkiye’de bazı illerde görülen SAT-2 serotipi şap hastalığı nedeniyle önlem amaçlı, Canlı Hayvan Borsası pazarının kapatıldığını bildirdi. Valilik yaptığı açıklamada, “Diyarbakır ili Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu’nu tarafından, 09.03.2023 tarih ve 2023/5 sayılı kararı ile, şap hastalığı ile önlem kapsamında, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Canlı Hayvan Borsası, ikinci bir karara kadar kapatılmıştır” açıklamasına yer verildi.

Çeşitli kentlerde, hayvanlarda SAT-2 tipi şap virüsü uzmanlar tarafından tespit edildi. Hayvanların hareketi ve satışı da yasaklandı.

Virüs sebebiyle tüm Türkiye’de verilecek olan ikinci bir emre kadar veteriner sağlık teknikeri, veteriner hekim ve teknisyenlerinin izinleri de geçici olarak iptal edildi.

Diğer yandan Siirt Valiliği‘de, İl Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu’nun aldığı karar ile canlı hayvan pazarının ikinci bir emre kadar kapatıldığı ve canlı hayvan sevklerinin durdurulduğu bildirildi.

Diyarbakır Hayvan Pazarı Şap Hastalığı Nedeniyle Kapatıldı
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!