Diyarbakır Kadın Semt Pazarı’nda Yer Gerginliği!

featured

Diyarbakır merkez Bağlar ilçesinin Bağcılar Mahallesi 1235’inci Sokak’ta kadınlara ayrılan pazar alanı, belediyenin meclis kararıyla, bir süre önce geçici olarak erkeklere de tahsis edilmişti. Pazartesi günü kadın pazarcılar tezgah kurduğu pazar alanında, Perşembe günü de erkeklerin Pazar kurmasına karar verildi. Bunu duyan kadın pazarcılar, gece yarısı pazar alanına gelerek, ateş yakıp sabaha kadar nöbet tuttular.

Pazar’da Gerginlik Yaşandı

Kadınlar, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte alana gelen erkeklerin pazar kurmalarına engel olmaya çalıştı. Gerginlik yaşanınca bölgeye çok sayıda polis ve zabıta ekibi sevk edildiği öğrenildi. Bağlar İlçe Emniyet Müdürü Hasan Erhan alana gelerek taraflarla görüştü. Bunun üzerine Kadın Semt Pazarı’nın temsilcileriyle görüşmek için Bağlar Belediyesi’ne gitti.

Bağlar Belediyesi’nden Açıklama Yapıldı

Bağlar Belediyesi ise konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. İlçe halkı ve pazarcı esnafının hakları korunarak kararlar alındığına dikkat çekilen açıklamada, kadın ve erkek pazarcılar arasında yaşanan anlaşmazlığın belediyeden kaynaklanmadığı vurgulandı.

Yapılan açıklamada: “Belediyemiz sorunun çözümü noktasında 2019 yılından bu yana iyi niyetle ve çözüm eksenli olarak yoğun bir çaba ortaya koymaktadır. Belediyemiz tarafından, kadın ve erkek pazarcılar esnafının haklarının yanı sıra ilçemizin ve pazarların kurulduğu semtlerdeki vatandaşlarımızın huzurunu gözetecek şekilde kararlar alınmıştır. Belediye meclisimizin aldığı karar doğrultusunda Pazar düzenlemesi yapılmaktadır” açıklamasına yer verildi.

Anlaşmazlığın Belediye İle Alakası Yok

Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu ve yetkililer tarafından ilk günden bu yana pazarcı esnaf ile görüşmelerin yapıldığı belirtilen açıklamada, “Kadın ve erkek pazarcı esnafımız arasında yaşanan anlaşmazlıkların giderilmesi hususunda belediyemizc tarafından gerekli görüşmeler düzenli olarak yapılmakta olup bu noktada belediyemiz üzerine düşen sorumluluğu fazlasıyla yerine getirmiştir ve getirmeye de devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Zaman zaman yaşanan gerginlik ve anlaşmazlıkların belediye ile bir ilgisinin bulunmadığının belirtildiği geniş açıklamada, “Belediyemiz öncelikle halkımızın, daha sonra da esnafımızın tüm hak ve hukukunu gözeterek hareket etmektedir. Belediye olarak tek amacımız, halkımızın ve pazarcı esnafımızın huzur içerisinde hareket edeceği bir ortam inşa etmek olup bugüne kadar bu yönde gerekli çalışmalar tarafımızca ayrım gözetilmeden yerine getirilmiştir. Değerli halkımız bundan müsterih olsun” ifadelerine yer verildi.

Kadın Pazarcılar: Bu Ateşe Su Serpsinler

Bağlar Kadın Pazarcılar Dernek Başkanı Nurdan Saltık ise aynı yerde 2 defa üst üste pazar olamayacağını belirterek, “Diyarbakır Valiliği ve Bağlar Kaymakamlığı bu ateşe su serpsinler. Biz ekmeğimizi sahiplenmezsek elden gider” açıklamasında bulundu.

Diyarbakır Kadın Semt Pazarı’nda Yer Gerginliği!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!