Diyarbakır Merkezli 11 İlde Hacker Operasyonu

featured

Vatandaşların özel bilgilerini sahte maillerle ele geçirip dolandırıcılara satan 20 hacker, Diyarbakır Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin deep wepte yaptığı sanal devriye faaliyetleri sonucu “kalkan operasyonu” ile yakalandığı bildirildi.

Edinilen bilgilere göre, Diyarbakır Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü uzman ekiplerinin internetin karanlık yüzü deep webte yürüttükleri sanal devriye faaliyetleri sonucu 20 şüpheli bilgisayar korsanı, Diyarbakır merkezli 11 ilde yapılan eşzamanlı operasyonda yakalanıp, uçakla kentte getirildi.

Diyarbakır Siber Suçlarla Mücadele ekipleri son zamanlarda firmaların sistemlerinde veri ihlallerinin olduğunun ortaya çıkması üzerine harekete geçti. Şüpheliler, özelikle geniş yetkilere sahip üst düzey kamu görevlilerini hedef aldı. Gönderdikleri sahte maillere tıklayan vatandaşların şifrelerini ele geçirdi. Bu şifreler sayesinde 85 milyon vatandaşın kimlik, adres, kredi kart bilgilerini ele geçirip ve bu bilgileri dolandırıcılara sattı. Şebekenin platformuna herkesi üye olarak kabul etmiyordu.

Şüphelilerin ayrıca bir sanal platform kurduğu, söz konusu platforma referans ile üye olunduğu tespit edildi. Şüphelilerin kurdukları platform üzerinden siber polisine yakalanmamak için neler yapılması gerektiğini birbirlerine anlattıkları da tespit edildi. Hacker örgütüne ‘Kalkan’ isimli operasyonu yapan polis, örgüt elebaşının başka bir suçtan tutuklu olduğunu da tespit etti. Ayrıca örgüt yöneticilerinin birbirlerini sadece sanal isimleri ile tanıdıkları, gerçek hayatta hiç tanışmadıkları öğrenildi. 20 şüphelinin emniyetteki işlemleri devam ediyor

Diyarbakır Merkezli 11 İlde Hacker Operasyonu
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!