Diyarbakır Tren Garı Depremzede Vatandaşlara Ev Oldu!

featured

Diyarbakır tren garında depremzedelere açılan tren vagonları, bin 100 depremzede vatandaşa ev oldu. Devlet Demir Yollarına ait 12 vagonluk Kurtalan treni depremzedeler için açıldı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen yerlerde arama kurtarma çalışmaları halen devam ederken, bir yandan da afetzedelerin yaraları sarılmaya çalışılıyor.

Diyarbakır’da da evlerine giremeyen depremzedeler, Devlet Demir Yollarına ait 12 vagonluk büyük Kurtalan treninin kapısını deprem sonrası ilk dakikalarda açtı. Bin 100 depremzedenin barındığı trende günde 3 öğün yemek dağıtımı, kişisel ihtiyaç gidermek adına alanlar, ilaç ve sağlık kontrolleri yapılıyor.

“Kimi kuşunu aldı geldi, kimi derslerini aksatmadı”

Diğer yandan, vagona gelen depremzede aileler evcil hayvanlarını da yanlarına alarak barınırken, öğrenci çocuklarda bir yandan derslerini ihmal etmemek için kitaplarından derslerini çalıştı. 5 gündür ailesiyle beraber vagonda yaşayan Şeyhmus Güç, vagonları açanlara çok teşekkür ettiğini söyledi. Güç, “Evimiz oluşan depremden dolayı zarar gördü, barınmak için buraya geldik. 5 gündür eşim ve ailemle birlikte buradayım. dedi..

İyi ki bizlere burayı açtılar sıcak ve güzel, yemekleri var çalışanları iyi. Dışarıya çıktığımızda sallanıyoruz o psikoloji hala üzerimizde. Çünkü yıkılan bina bizim evin hemen çaprazındaydı, ondan dolayı artık eve gidemedik. Rapor çıkana kadar biz buradayız.

İyi ki burayı bizlere açmışlar, evine gidemeyenler trene geliyor. Dışarısı soğuk, burası sıcak, yemekler geliyor. Allah hepsinden razı olsun” dedi.

Ailesiyle beraber kalan Nazım Karaman ise 4 gündür burada bulunduğunu, ev sallandığı için kaçtıklarını, eşi, oğlu, gelini ve torunuyla vagonda kaldıklarını söyledi.

Yemek ve uyku konusunda sorun olmadığını söyleyen Mehmet Ateş de, yakınlarından kuzeni ve kuzeninin eşinin depremde hayatını kaybettiğini söyledi.

Diyarbakır Tren Garı Depremzede Vatandaşlara Ev Oldu!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!