Diyarbakır Valiliği 1354 Personel Alımı Yapacak!

featured

Diyarbakır Valiliği, TYP kapsamında 17 ilçe kaymakamlığına en fazla 6 ay süreli olmak üzere 1354 personel alımı yapılacağını duyurdu.

Diyarbakır’da Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında İŞKUR tarafından 17 ilçe kaymakamlığına afetten dolayı yaşanan durumunun etkilerinin giderilmesi adına kamuda çalışmak üzere, en fazla 6 ay süreli, 1354 personel alımı yapılacak.

DİYARBAKIR VALİLİĞİ PERSONEL ALIMI BAŞVURU DETAYLARI

Çalışma ve İş Kurumu Diyarbakır İl Müdürlüğünce, 17 İlçe Kaymakamlığımız ile Toplum Yararına Program Yönetmeliğinin 5. maddesine istinaden 1.354 katılımcı kontenjanı için 02.05.2023 tarihinde başlayıp 31.10.2023 tarihinde sonlanacak şekilde afet durumunun etkilerinin giderilmesi kapsamında kamu hizmetlerinin desteklenmesi maksadıyla TYP açılacaktır.

TYP’lere başvurular 06.04.2023 Perşembe günü başlayıp, 10.04.2023 Pazartesi günü sona erecek şekilde 5 gün olacaktır.

Başvurular Kuruma gelmeden E-Devlet üzerinden, ALO 170 üzerinden ya da https://esube.iskur.gov.tr/ internet adresi üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifre kullanılarak yapılacaktır.

Seçim Yöntemi: 18.04.2023 tarihinde Elektronik Noter Kurası olarak icra edilecektir.

İlimize bağlı tüm ilçeler nezdinde açılan ve 06.04.2023-10.04.2023 tarihleri arasında başvurusu alınacak TYP’lere 18 yaş üstü tüm vatandaşlarımız başvuru yapabilecektir.

TYP yönetmeliğinin 8. Maddesine istinaden yapılacak SGK sorguları esnasında 4/a, 4/c sigortalılığı bulunan, emeklilik kaydı bulunan ve vergi mükellefiyeti bulunan kişiler TYP’den yararlanamaz.

TYP’ye müracaat edenler başvuru süresi içerisinde başvurularını iptal edebilecektir. İptal işlemi kişinin internet üzerinden sisteme kendi şifresiyle girmesi ile mümkün olacaktır.


TYP’lere; Adres Kayıt Sisteminde (AKS) aynı hanede oturan kişilerden başvuru şartlarını taşıyan herkes başvuru yapabilecek, daha önceki projelerde çalışan hanehalkı da dahil olmak üzere ancak bir kişi katılımcı olarak belirlenecektir.

Aynı haneden başvuru yapan kişilerin başvuru tarihine en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışması sonucu elde ettikleri gelirler toplamının asgari ücretin 1,5 katını aşması durumunda bu hanede oturanlardan hiçbiri TYP’ye katılamaz.

(Hane halkının belgelenebilen aylık net geliri 12.760,20 TL’yi aşıyorsa, brüt geliri 15.012,00 TL’yi aşıyorsa)
Noter kurası neticesinde oluşan listeler nihai liste olmayıp, Yüklenici (Kaymakamlıklar) ve İŞKUR tarafında gerekli inceleme ve kontrol işlemleri (Adres, SGK sigortalılık, emeklilik ve vergi mükellefiyeti sorguları, Gelir Tespiti, Katılımcı Geçmiş sorguları ve Kursiyer Geçmişleri sorguları) sonrasında listeler kesinleşecektir.

İnceleme işlemleri tamamlanmadan program başlatılmayacaktır. Nihai Listelerin açıklanması için öngörülen tarih, 26 Nisan 2023’tür.

Diyarbakır Valiliği 1354 Personel Alımı Yapacak!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!