Diyarbakır’da Bir İtalyan Köyü!

featured

Diyarbakır‘ın Çüngüş İlçesinde dağların yamacında bir İtalyan köyü tespit edildi. 1976 yılında yapımına başlanan Karakaya Barajı inşaatında çalışmak için gelen İtalyan mühendis ve işçi kurduğu köyde helikopter pisti, sinema salonu, kantin, konser yerleri, hastane, okul ve eğlence merkezleri bulunuyor. İtalyanlar gittikten sonra köy bakımsızlıktan harabeye döndü.

Diyarbakır’ın Çüngüş İlçesi sınırları içinde 1976’da yapımına başlanan Karakaya Barajı için yerli ve yabancı binlerce mühendis ve işçi çalıştı. Çalışanlar arasında 3 bine yakın İtalyan vatandaşlarda bulunuyordu. Kimisi ailesiyle gelen İtalyanlar uzun süre kalacakları için Karakaya Köyü Mezrası’nda 350 hanelik bir köy kurdu.

Köyün yapısı bölge standartlarının bir hayli üzerinde olduğu görünüyor. İçinde 3 adet helikopter pisti, kantin, sinema salonu, konser yerleri, okul, hastane ve eğlence merkezleri bulunuyor. Ceketlerini alıp gittiler, köyü de eşyalarla birlikte belediyeye hediye ettiler..

Köyde 11 yıl yaşayan İtalyanlar, 1987 yılında baraj yapımı sona erince köyden ayrıldığı öğrenildi. İtalyanlar sadece ceketlerini alarak köyden ayrılırken, evleri içindeki eşyalarla birlikte belediyeye hediye etti. Ancak sahiplenilmeyen köy, yıllar içinde talan edildi ve köy şu an hayalet bir görünüme sahip.

O zamanlar arkadaşlık ortamı gayet iyi ve sıcaktı

İtalyan Köyü ile ilgili Sputnik’e konuşan Karakaya Köyü sakinlerinden Ramazan Arslancan, baraj yapıldığında henüz 12 yaşında olduğunu söyleyerek “Orası Yapsan İtalyan Evleri diye geçiyordu. Barajda yaklaşık 8 bin kişi çalıştı 3 bine yakını İtalyanlardı. Almanlar da vardı. İtalyanlar orada barajda çalışıyordu, gelip bu köyde dinleniyorlardı. O dönemde orada sinema, kantin, eğlence yerleri vardı. O dönem orada bekçi vardı. İzin alıp köye gidip geziyorduk. Onların ortamı bizim ortamdan oldukça farklıydı. Onlar daha cana yakındı. Bütün insanlar onlarla iyi kaynaşıyordu, arkadaşlık ortamı gayet iyi ve sıcaktı. İtalyanlar oradan giderken sadece ceketlerini alıp gittiler. Sapasağlam bıraktılar. İtalyanlar gittikten sonra köy harabeye döndü” dedi.

Bahçeli, havuzlu küçük küçük villalar

Fotoğraf çekmek için gezerken köyü fark eden Diyarbakır‘lı fotoğrafçı Cengiz Kudat, “Doğa fotoğrafları çekmek için gezerken bu köyle karşılaştım. Yapısı çok farklı olduğu için dikkatimi çekti. Biraz detaylı araştırınca da farklı bir hikayesi olduğunu öğrendim. Burada Türkiye’nin 2. büyük barajı yapıldı. İnşaatı sırasında İtalya’dan mühendisler, işçiler gelmiş. Barajın inşaatı yaklaşık olarak 10 sene sürdü, 10 sene uzun bir süre olduğu için burada kendilerine köy kurdular. Yaklaşık 350 hane var. Uzun süre kaldıkları için burada kendilerine bir yaşam alanı kurmuşlar. dedi..

Köyden gittikten sonra da hiçbir şey almadan sadece ceketini alıp gitmişler. Burayı da Çüngüş Belediyesi’ne vermişler ama belediye imkanlardan dolayı sahip çıkamadığı için yıllar içinde burası talan edilmiş. Yerleşim alanına bakıldığında buranın mimarisi olmadığı anlaşılıyor. Küçük küçük villalar şeklinde yapılmış, her villanın bahçesi var. Bazılarında havuz da var” şeklinde konuştu. (Sputnik)

Diyarbakır’da Bir İtalyan Köyü!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!