Diyarbakır’da Deprem Fırsatçıları Yeniden İş Başında

featured

Diyarbakır’da 6 Şubat tarihinde yaşanan deprem sonrası vatandaşların yüksek katlı binalardan çok müstakil dubleks evler için arazi arayışına girmesi arza spekülatörlerini de harekete geçirdi. Büyük arazi sahiplerinin değnekçiliğini yapan kenttekş bazı fırsatçı simsarlar, 50 yıl sonra bile imara açılmayacak yerleri deprem mağduru vatandaşlara ‘imar sınırında’ diyerek yüksek rakamlardan satmaya çalıştığı öğrenildi.

Diyarbakır’ı ilimizi de etkileyen yıkıcı depremlerin ardından yüksek katlı apartmanlarda oturmak istemeyen depremzedelerin kendilerine müstakil ve dubleks ev yapabilmek için kentin dışındaki arazilerle ilgili arayış içine girmesi sonrasında, fırsatçı arsa spekülatörlerini de harekete geçirdi.

Simsarlar, şehrin Şanlıurfa ile Elazığ karayolunun 40 ve 50. kilometrelerindeki; tapu kayıtlarında hisseli, itilaflı, davalık olarak görünen ve birçok parseli Tarım ve Orman Bakanlığınca verimli tarım arazisi olarak kabul edilen arazileri; “Elinizi çabuk tutun, yakında imara açılacak.” açıklamasını yaparak vatandaşlara pazarlıyor.

Deprem öncesi dönümü 30-40 bin liradan satılan tarlalar vasıflı bu araziler için, kahve köşelerinde ‘içine ev yapabilirsiniz’ söyleyerek dönümünü 350-400 bin lira gibi rakamlara satışa çıkaran değnekçiler, inandırıcı olsun diye de ceplerinde taşıdıkları basit kroki veya arazi çaplarını gösteren belgeleri tapu gibi gösteriyor.

AKP’Lİ PARLAK DUYURDU: FİYATLAR 8 KAT ARTTI

Tarlaları yüksek fahiş fiyatlardan satan arsa spekülatörlerinin iştahını artırmasına sebep olan bir diğer faktörün ise, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum‘un kentte 27 bin 253 konutun inşaatına başladıklarını söylemesi sonrası, AKP MKYK üyesi Alaattin Parlak’ın TOKİ konutlarının Şanlıurfa karayolu üzerindeki Oğlaklı köyü bölgesine inşa edileceğini duyurması oldu. Aynı şekilde TOKİ’lerin inşa edileceği açıklanan Oğlaklı bölgesinde de arazi fiyatları 8 katına kadar çıkarıldı. Dönümü 50-60 bin liradan satılan arazi fiyatları 450 bin liraya kadar çıktı.

RESMİ MAKAMLARA SORMADAN ALMAYIN AÇIKLAMASI

Halk arasında bilgi kirliliği yaratarak kulaktan dolma bilgilerle kimsenin parasını arsa baronlarına kaptırmamasını isteyen yetkili birimler, şu açıklamaları yaptı:

“1: İmar sınırında dedikleri arazilerin birçoğu arazi toplulaştırması kapsamında verimli tarım arazileri olarak geçiyor. Değil yakın zamanda önümüzdeki 50 yıl içinde bile sözü edilen yerler imara açılması söz konusu değil.

2: Fırsatçılar vatandaşın deprem korkusunu fırsata çevirmek istiyor. Yeni mevzuat ve yönetmelikler kapsamında tarım arazisi olan bölgeler imara açılmayacak, Ancak ‘Demir girmez’ diye bilinen tarıma elverişsiz arazilerin de zemin etütlerine bakılacak.

3: Yine su havzası içinde yer alan hisseli tapular var. Bu nedenden dolayı arazi çap ve ada, pafta, parsel durumlarını gösteren belgelerle resmi makamlardan bilgi ve onay almadan simsar ve değnekçilere kesinlikle para kaptırmasınlar.” açıklaması yapıldı.

Diyarbakır’da Deprem Fırsatçıları Yeniden İş Başında
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!