Diyarbakır’da Depremzede Vatandaşlar Oturma Eylemi Başlattı!

Kahramanmaraş Merkezli depremlerden etkilenen illerden olan Diyarbakır’da, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından ekiplerin yaptığı hasar tespit çalışmaları sürüyor. Diyarbakır’da ağır hasar tespiti kararı verilen Yenişehir ilçesindeki Kalender Apartmanı sakinleri eşyalarını almak için oturma eylemi başlattı. İşte Detaylar..

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremlerin vurduğu Diyarbakır’da ağır hasarlı binaların tespit edilmesine yönelik çalışmalara devam ediliyor. Depremin etkisiyle Yenişehir ilçesinde bulunan Kurtismailpaşa Mahallesi’ndeki Kalender 5 Apartmanı incelemeler sonucu ağır hasar olarak tespit edildi. 1 aydan bu yana ağır hasarlı evlerinden eşyalarını tahliye edemediklerini ifade eden bina sakinleri mağduriyetleri giderilene kadar oturma eylemi yapacaklarını söylediler.

OTURMA EYLEMİ BAŞLATTILAR

Bina sakinleri adına konuşan Şahin Çetin, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne yaptıkları başvurulardan sonuç alamadıklarını belirterek, “Ev kiraladık ama şimdi boş evin kirasını ödüyoruz. Gidecek yeri olmayan insanlar var. Resmen göçebe hayatı yaşıyoruz. Gittiğimiz tüm yetkili kurumlar kapıları yüzümüze kapattı. Artık bu sorunumuza bir çözüm bulunsun. 28 aile olarak burada mağduruz. Mağduriyetimizin biran önce giderilmesini istiyoruz. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü bize 2.5 ay beklememizi istedi. AFAD yetkilileri de yapacakları bir şey olmadığını söylüyor” ifadelerini kullandı. Bina sakinleri, eşyalarının tahliye edilene kadar oturma eylemini sürdüreceklerini açıkladı.

Diyarbakır’da Depremzede Vatandaşlar Oturma Eylemi Başlattı!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!